Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.01.2019 09:19:09

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:3 °C
 • Widoczność:500 m
 • Opad:0 mm/m2/h
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: trudne
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:Naturalny
 • Gatunek śniegu:Mokry
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:25 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


5 Noworocznych akcji Podhalańskiego GOPR

Jeszcze nie ucichły echa wystrzeliwanych fajerwerków, gdy 30 minut po północy, do dyżurki GOPR na Turbaczu zgłosił się młody 21 letni mężczyzna z objawami zatrucia pokarmowego, po udzieleniu pierwszej pomocy pozostał na obserwacji w schronisku, a następnie ewakuowany rano w dolinę.

O godzinie 2:40 dociera kolejne zgłoszenie, tym razem ratownicy GOPR proszeni są o pomoc 20 letniemu mężczyźnie, który nie jest w stanie kontynuować marszu w dolinę, jest nieprzygotowany do panujących warunków. Po dotarciu do poszkodowanego zostaje on zwieziony skuterem do Nowego Targu.

Rano ok godz. 9:50 ratownicy ewakuują z schroniska na Turbaczu 2 osoby z objawami zatrucia pokarmowego. Po zwiezieniu ich skuterem, zostają przekazani do własnych środków transportu.

O godzinie 14:30 dociera informacja o zaginięciu 73 letniego mężczyzny w okolicach kopuły szczytowej Turbacza. Warunki są bardzo trudne, wieje silny wiatr, widoczność jest ograniczona, a dodatkowo pada śnieg. Mężczyzna zostaje odnaleziony przez ratownika dyżurnego z Turbacza około 1 km od szczytu, w głębokim śniegu. Poszkodowany jest przytomny, lekko wychodzony i wycieńczony trudnościami jakie sprawiło mu przedzieranie się w zaspach śniegu sięgającymi miejscami do pasa. Dyżurny ratownik torując drogę umożliwia przedostanie się poszkodowanego w okolice schroniska harcerskiego na Bene skąd zostaje on ewakuowany do Schroniska na Turbaczu, gdzie po wstępnych badaniach zapada decyzja o ewakuacji do SOR w Nowym Targu.

W tym samym czasie ratownicy otrzymują wezwanie do kolejnych poszukiwań, tym razem w okolicach Obidowca pomocy potrzebuje dwójka narciarzy skiturowych - jeden z nich zabłądził, nie wiadomo gdzie się znajduje. Na pomoc wyruszają ratownicy powracający z akcji poszukiwawczej w rejonie szczytu, na centrali organizuje się większa wyprawa ratunkowa. Podczas prowadzonych działań zagubiony mężczyzna zostaje odnaleziony w Koninkach. 

Pracowicie rozpoczął się rok 2019 w Grupie Podhalańskiej GOPR, na szczęście wszystkie akcje skończyły się pomyślnie.
Autor:

A.K

Data publikacji:

2019-01-01
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.