Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 18.12.2018 07:59:39

Pogoda


 • Zachmurzenie:9/10
 • Temperatura:-1 °C
 • Widoczność:4000 m
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:Naturalny
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:6 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:6 cm


Kronika GP GOPR 16 - 22.07.18

Ubiegły tydzień minął ratownikom dosyć pracowicie. Intensywne opady deszczu spowodowały zalanie szlaków, zniszczenia dróg, część wysoko położonych przysiółków stała się niedostępna. Mieszkańcy zostali na kilka dni odcięci od cywilizacji. Dotarcie do nich możliwe było niekiedy tylko za pomocą pontonu . Właśnie w ten sposób ratownicy dostarczali przez 2 dni żywność mieszkańcom Krasu. W góry ratownicy wyruszali z pomocą turystom jak również mieszkańcom naszego rejonu , którzy wskutek powodzi zostali pozbawieni dojazdu do wysoko położonych przysiółków.


16.07 o godz 12:30 CPR prosi o pomoc w dotarciu do chorej w trudnodostępnym przysiółku na stokach Maciejowej w Gorcach. Poszkodowana zostaje przekazana do karetki pogotowia.

-po godz 18 Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach 6 letniego dziecka na Orawie. W trakcie organizacji wyprawy poszukiwany zostaje odnaleziony.

17.07

- o godz 15 na szlaku czerwonym z Kiczory w kierunku Przeł Knurowskiej 57 letni turysta doznaje urazu stawu skokowego. Po udzieleniu pomocy zostaje ewakuowany quadem ,a następnie samochodem terenowym do szpitala w Nowym Targu.

18.07

- o godz 20:56 do Centrali dociera zgłoszenie o konieczności ewakuacji mieszkańca przysiołka Jaszcze w Ochotnicy. Droga do osiedla została całkowicie zniszczona. Chory z objawami udaru mózgu został ewakuowany do karetki pogotowia. W czasie prowadzonej akcji udzielono pomocy również drugiej osobie, która również została przekazana do karetki pogotowia. Całość akcji zakończyła się kilka minut po północy.

20.07

- o godz 9:23 ratownicy ruszają z pomocą w rejon Młynnego w Gorcach. Starsza kobieta odczuwa silne dolegliwości kardiologiczne. Z uwagi na niski pułap chmur niemożliwe jest użycie śmigłowca. Ratownicy po dotarciu na miejsce znoszą poszkodowanąw noszach KONG do miejsca, gdzie możliwa jest dalsza ewakuacjaquadem. Kobieta zostaje przekazana załodze karetki pogotowia. Wymagający transport kończy się o godz 14.

21.07

O godz 16:24 do Centrali dociera zgłoszenie o wywróceniu się pontonu w Przełomie Dunajca. 4 osoby znalazły się w wodzie. Do akcji wyrusza kilka zespołów ratowników, którzy na pontonie i quadach starają się zlokalizować jednego z poszkodowanych, który nie wydostał się na brzeg. Na szczęście cała akcja zakończyła się pomyślnie, choć przy tak wysokim stanie wody w Dunajcu mogło dojść do tragedii.

22.08

O godz 13:50 ratownicy udzielają pomocy turyście , który doznał kontuzji stawu skokowego w rejonie Pienińskiego Potoku. Po udzieleniu pomocy został ewakuowany w dolinę. Ratownicy po zakończonej akcji udali się na zabezpieczenie Mszy Świętej na Zamkowej Górze.

O godz 19:28 CPR prosi o pomoc w dotarciu do pacjenta w rejonie Szczawnicy. Poszkodowany został przekazany załodze karetki.

22.07
W kaplicy na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem odbyła się tradycyjna Msza św w intencji ratowników podhalańskich. Odbyło się także szkolenie wysokogórskie w masywie Mount Blanc.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300, ratunek.eu

Michał ZmarzAutor:

M.Z

Data publikacji:

2018-07-24
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.