Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 18.11.2018 08:17:06

Pogoda


 • Zachmurzenie:słońce
 • Temperatura:-5 °C
 • Widoczność:bardzo dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: bardzo dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:
 • Gatunek śniegu:
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:-1 cm


Kronika GP GOPR 2 - 9.10.2017

Jesień w pełni. Na szlakach zrobiło się kolorowo, ruch turystyczny zmalał. Pomimo chwilowych załamań pogody ruch turystyczny w górach utrzymywał się na średnim jak na tą porę roku poziomie.

Ratownicy zanotowali kila akcji oraz jedną dużą wyprawę poszukiwawczą. Niestety zanotowano jeden wypadek śmiertelny.

Wtorek, 3.10
Zgłoszenie od policji w Starym Sączu odnośnie poszukiwań 17 letniego mężczyzny z Tęgoborzy. Ratownicy podzieleni na zespoły przeszukują poszczególne sektory w których mógł się znaleźć poszkodowany. Sprawdzany jest dokładnie teren PPN.


Środa, 4.10
Kontynuacja poszukiwań zaginionego mężczyzny, ratownicy wraz z pracownikami PPN, rodziną oraz policją sprawdzają kolejne lokalizacje.

Czwartek, 5.10

Mija trzeci dzień poszukiwań zaginionego 17 latka. Ratownicy sprawdzali kolejne sektory i miejsca, gdzie prawdopodobnie mógł się udać poszukiwany chłopak. Niestety poszukiwania również tego dnia nie przyniosły rezultatu.

Oprócz tego w trakcie poszukiwań ok. godz. 11, wspólnie z Horská Záchranná Služba na Ścieżce Pieninskiej ratownicy udzielali pomocy ok. 60 letniej rowerzystce, która po utracie równowagi osuneła się po stromym brzegu w kierunku koryta rzeki Dunajec.

Po godz. 14 kolejne wezwanie, tym razem na szlaku czerwonym w kierunku Dzwonkówki w Beskidzie Sądeckim pomocy potrzebowała 17 latka z urazem kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu medycznym została ewakuowana w dolinę.

Piątek, 6.10

O godzinie 11 zostały wznowione poszukiwania 17 letniego Adama Koncewicza, który ostatni raz widziany był w okolicach Krościenka nad Dunajcem w piątek 1.10. Z uwagi na wskazania, że chłopak mógłby udać się w góry ratownicy GOPR wraz z pracownikami PPN oraz policją sprawdzali możliwe lokalizacje, które mógłby odwiedzić zaginiony chłopak. Podczas 4 dniowych poszukiwań dokładnie sprawdzone zostały okolice szlaków w Pienińskim Parku Narodowym, polan oraz najbardziej prawdopodobnych miejsc.

Ok. godz. 11.40 jeden z patroli przeszukujący eksponowany teren pod ścianami Sokolicy (747 m n.p.m) odnalazł ciało siedemnastolatka. Niestety mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości i zmarł w skutek odniesionych obrażeń.

Ratownikom pozostał bardzo smutny obowiązek transportu ciała w dolinę. Z uwagi na trudny teren, do transportu wykorzystano techniki linowe.

W akcji brało udział 13 ratowników GOPR, pracownicy PPN, policja. Całość zakończyła się o godz. 18.

Sobota, 7.10

Ratownicy zabezpieczają wydarzenie „Różaniec do granic” patrolując szlak biegnący Małymi Pieninami wzdłuż granicy ze Słowacją.

Podczas zabezpieczenia dwukrotnie interweniują, w jednym przypadku konieczna była ewakuacja poszkodowanej z urazem kończyny dolnej, w drugim przeprowadzono szybką akcję poszukiwawczą za jedną z uczestniczek wydarzenia. Po odnalezieniu ewakuowano zaginioną w dolinę.
Wszystkim turystom idącym w góry polecamy zainstalowanie mobilnej aplikacji RATUNEKhttp://www.ratunek.eu/ która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i 985Autor:

R.Z

Data publikacji:

2017-10-10
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.