Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 25.05.2018 05:23:27Kronika GP GOPR 21 - 28.08.2017

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 21-28.08.2017

Wakacje powoli zbliżają się do końca, szlaki stopniowo pustoszeją, a drzewa nabierają jesiennych barw. Koniec wakacji nie oznacza jednak końca pracy ratowników, wręcz przeciwnie. W ostatnim tygodniu ratownicy codziennie wyjeżdzali w góry celem niesienia pomocy, niestety w jednym wypadku pozostał jedynie smutny obowiązek transportu ciała w dolinę.

21.08, poniedziałek

- przed godz 8 rano z Turbacza zostaje ewakuowano kobieta z urazem stawu skokowego.
- po godz. 18 zgłoszenie z numeru 112 - na wyciągu Śnieżnica na krzesełkach koleji linowej pozostały 2 osoby, wyciąg nie pracuje już kilkadziesiąt minut. Do akcji rusza zespół GOPR i wraz z obsługą kolei udaje się ewakuować turystów bezpiecznie w dół.

22.08, wtorek

- po godz. 12 w trudno dostępnym przysiolku nad Rabką GOPR pomaga załodze karetki w transporcie poważnie chorej 86 letniej kobiety . Po udzieleniu pomocy pacjentka karetką jedzie do szpitala.
- ok godz. 13 ratownicy zostają wezwani nad Orlice w Małych Pieninach, gdzie na niebieskim szlaku kobieta doznała poważnego urazu kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu poszkodowana została ewakuowano do Szczawnicy i dalej do karetki pogotowia.

23.08, środa

- po godz. 14 pod Wysoka w Pieninach 29-letni turysta dostał ataku padaczki.  Na miejsce natychmiast ruszyli ratownicy GOPR i po udzieleniu pomocy medycznej ewakuowali poszkodowanego do karetki w Jaworkach.
- Niemal w tym samym czasie ratownicy udzielają pomocy na Bukowinkach nad Wąwozem Homole.
- ok godz. 22 ratownicy otrzymują zgłoszenie o zaginięcia dwóch turystek w rejonie Hali Długiej pod Turbaczem. Po odnalezieniu ratownicy doprowadzają turystyki do schroniska.

24.08, czwartek

- godz 9.17 GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku przy pracach leśnych pod Rapa w Beskidzie Sądeckim w wyniku którego poważnego zranienia uda doznał jeden z drwali.  Do akcji ruszają ratownicy i po dotarciu udzielają pomocy medycznej. Zaopatrzony mężczyzna zostaje zniesiony w noszach i przekazany do karetki PRM.
- po 10 zgłoszenie z przełomu Dunajca,  na jednej z tratw jest nieprzytomny mężczyzna. Do akcji rusza HZS oraz GOPR. Po udzieleniu pomocy poszkodowany zostaje przekazany polskiej karetce. 
- po godz. 17 GOPR interweniuje na Ścieżce Pieninskiej - kobieta uraz stawu skokowego.
- po godz.18 ratownicy zostają powiadomieni o zaginięcia mężczyzny w lesie nad Podwilkiem na Orawie.  W trakcie działań mężczyzna zostaje odnaleziony.

25.08, piątek

- po 14 GOPR i straż pozarna zostają wezwani do wypadku na rzece Białka w rejonie Dębna -
kajakarz - podejrzenie zawału - ratownicy przkazują poszkodwanego zespołowi ratownistwa medycznego.
- przed godz. 15 pod Palenica  - mężczyzna - omdlenie i bóle brzucha - po udzieleniu pomocy poszkodowany przekazany załodze PRM.
-przed godz. 19 na Turbaczu mężczyzna traci przytomność - choruje na cukrzycę - ratownicy natychmiast udzielają pomocy i ewakuacja do szpitala w Nowym Targu.

26.08, sobota 

- przed godz. 23 telefoniczne poszukiwania turysty, który nie powrócił z wycieczki na Przechybe, ratownikom udaje się zlokalizować turystę w Szczawnicy, dzięki czemu działania w terenie nie były potrzebne.
- po godz. 23 zgłoszenie zaginięcia 82-letniego mężczyzny w masywie Kotonia - Beskid Makowski, który rano udał się do lasu i do tej pory nie powrócił. W trakcie działań udaje się odnaleźć mężczyznę - niestety nie żyje. Ratownikom  pozostał smutny obowiązek transportu ciała z gór. Akcja zakończyła się po 3 w nocy.

27.08, niedziela

- o godz. 10 na Turbaczu ratownicy udzielają pomocy młodemu turyście - zranienia.
- ratownicy  będący na zawodach crossowych na górze Przykiec przeprowadzają 4 akcje związane z urazami kończyn i zasłabnięciem.
- po godz. 15 ratownicy ruszają na poszukiwania młodego mężczyzny z zamiarami samobóczymi w rejon Rudnika - Beskid Makowski. Wspólna akcja policji, GOPR i straży pożarnej oraz Myślenicki Grupy Poszukiwaczej prowadzi do odnalezienia desperata.

28.08, poniedziałek

- ok godz. 12 zgłoszenie o wypadku turystycznym w Pieninach Centralnych na szlaku niebieskim na Zamkową Górę, kobieta - uraz kończyny dolnej, z uwagi na teren ewakuacja odbyla się w noszach KONG do miejsca w którym możliwy był dojazd środków mechanicznych.


Wszystkim turystom idącym w góry polecamy zainstalowanie mobilnej aplikacji RATUNEKhttp://www.ratunek.eu/ która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i 985Autor:

Rafał Zmarz

Data publikacji:

2017-08-29
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.