Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 18.02.2019 06:39:59

Pogoda


 • Zachmurzenie:słońce
 • Temperatura:-1 °C
 • Widoczność:dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:Naturalny
 • Gatunek śniegu:Lód, Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 3 - 10.09.18

Wakacje przeminęły, ruch turystyczny stopniowo maleje, jednak dobra pogoda zachęca do górskich wędrówek. W ostatnim tygodniu ratownicy kilkakrotnie wyjeżdżali w góry aby nieść pomoc, niestety w jednym przypadku pozostał smutny obowiązek transportu ciała w dolinę.

3.09, poniedziałek

Ok. godz. 14 ratownicy GP otrzymali zgłoszenie, że na początku szlaku żółtego, mężczyzna podczas pracy przy drzewie nagle zasłabł i stracił przytomność. Po dotarciu na miejsce okazało się, że poszkodowany nie ma oddechu i tętna, podjęto działania mające na celu przywrócenie funkcji życiowych, działania prowadzono wspólne z załogą ZRM oraz świadkami zdarzenia, w między czasie zadysponowane zostało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Poszkodowany, po ok 60 min reanimacji, z tętnem, został zabrany śmigłowcem do szpitala.

5.09, środa

Ratownicy naprowadzają na szlak turystów w rejonie Durbaszki i Wysokiej w Małych Pieninach, problemy orientacyjne.

6.09, czwartek

Ok godz. 11 dociera zgłoszenie o młodej turystce, która straciła przytomność na szczycie Sokolicy. Poszkodowana po udzieleniu pierwszej pomocy, z urazami okolic twarzoczaszki została ewakuowana śmigłowcem TOPR do szpitala.

W okolicy schroniska na Łapsowej Polanie ratownicy zabezpieczają uraz kończyny dolnej, ewakuacja do Nowego Targu.

Po godz.14 w Ochotnicy Dolnej - Młynne podczas prac leśnych ciężko ranny został mężczyzna (amputacja kończyny dolnej powyżej kostki). Rannego mężczyznę z terenu leśnego ewakuowano pod Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej, skąd został zabrany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Nowym Targu.

O godzinie 16.30 na prośbę ZRM ratownicy pomagają załodze ambulansu dostać się do domu na jednym z trudnodostępnych przysiołków nad Krościenkiem - brak oznak życiowych. Niestety na miejscu okazuje się, że ratownikom pozostaje smutny obowiązek transportu ciała w dolinę. W akcji brały udział GOPR, ZRM i Policja.

8.09, sobota

14:30 ratownicy zabezpieczają złamanie podudzia na Lubogoszczy, poszkodowany turysta został zwieziony samochodem terenowym do oczekującego ZRM.

10.09, poniedziałek

12:49 zasłabnięcie 68 letniej kobiety na zielonym szlaku z Turbacza w stronę Nowego Targu. Wyjeżdżają 2 zespoły ratownikówz Turbacza i Długiej Polany- ewakuacja w dolinę.

Tego samego dnia ratownicy udzielają pomocy na jednym z przysiółków w Ochotnicy Dolnej – złamanie kończyny dolnej, kość udowa.

Drobna interwencja na dyżurce w Szczawnicy  - uraz stawu skokowego, poszkodowana po udzieleniu pierwszej pomocy udaje się własnym środkiem transportu na dalsze leczenie.

O godz. 20:15 dociera zgłoszenie od turystek, które zabłądziły na niebieskim szlaku z Turbacza do Łopusznej. Po odnalezieniu ewakuacja samochodem do Nowego Targu.

11.09, wtorek

Ok. godz. 16 ratownicy ewakuują poszkodowaną turystkę ze szlaku niebieskiego z Sokolicy do Szczawnicy. Kobieta zostaje zniesiona w noszach KONG do samochodu, a następnie dalej w dolinę.

Dodatkowo Ratownicy GP brali udział w XXIV Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim gdzie udało się wywalczyć III miejsce, oraz uczestniczyli w Himalaya Base Camp, gdzie prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy, poruszania w górach, wzywania pomocy, wspinaczkowe oraz promowali aplikację Ratunek. Uczestnicy nocowali w podwieszanych namiotach na zboczach kamieniołomu.Autor:

A.K

Data publikacji:

2018-09-11
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.