Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 30.12.2016 13:18:02

Pogoda


 • Zachmurzenie:słońce
 • Temperatura:-12 °C
 • Widoczność:dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:Naturalny
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:7 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 22 - 29.05.2017

Piękna majowa pogoda nareszcie zawitała w góry. Po deszczowym tygodniu weekend wynagrodził wszystkim piękną, słoneczną pogodą.

Od razu szlaki zapełniły się turystami. Niestety znaczna ich część jest jeszcze błotnista i śliska.

Pojawiają się już pierwsze burze, w związku z tym radzimy zachować ostrożność, szczegółowo sprawdzać prognozę pogody, a w przypadku wystąpienia burz szybko opuścić partie szczytowe gór.

Ratownicy w minionym tygodniu mieli sporo pracy w górach m.in. przy zabezpieczeniu ratowniczym biegu górskiego po Beskidzie Wyspowym oraz Gorcach- KIERAT.

23.05 piątek

· Po 12 GOPR dostaje informacje o urazie kończyny dolnej na przełęczy Szopka w Pieninach. Po udzieleniu pomocy poszkodowana zostaje przetransportowana do Krościenka.

26.05, poniedziałe

· Przed 14 CPR przekazuje zgłoszenie o nieprzytomnej 23-letniej turystce w rejonie przełęczy Szopka. Na miejsce natychmiast ruszają dwa zespoły ratownicze GOPR oraz śmigłowiec LPR z ratownikami GOPR na pokładzie. Po zabezpieczeniu oraz przebadaniu (prawdopodobnie zaburzenia po zażyciu leków) ratownicy pakują poszkodowaną w nosze. Po czym zostaje podebrana techniką długiej liny pod śmigłowcem i przeniesiona w miejsce gdzie śmigłowiec mógł wylądować i przekazać załodze LPR. Dalej transport do szpitala w Nowym Targu.

27.05, sobota

· Po godz. 1 w nocy ratownicy udzielają pomocy pod Kiczorą nad Lubomierzem, gdzie uczestnik biegu górskiego doznał urazu kolana.

· Po 13 w rejonie Młynnego nad Ochotnicą GOPR udziela pomocy biegaczowi z urazu kolana

· O godz. 14:38 GOPR oraz HZS udzielają pomocy przy wypadku rowerowym pod Sokolicą, gdzie w wyniku upadku rowerzysta doznał urazu śródstopia.

· Po 15 ratownicy udzielają pomocy w dolinie Małe Jaszcze- uraz śródstopia.

· Przed 17 kolejne zgłoszenie o wypadku tym razem na Zbludzkich Wierchach pod Mogielicą turysta doznał urazu kolana. Po zaopatrzeniu został ewakuowany w bezpieczne miejsce.

· Przed 17 kolejny wypadek na trasie biegu górskiego, tym razem na Barnasiach jeden z uczestników doznał urazu kończyny dolnej.

· Przed 19 GOPR udziela pomocy w Słopnicach- uraz kostki + otarcia.

28.05, niedziela

· Ok. 14 ratownicy dostają wezwanie- na szlaku zielonym z Poręby na Maciejową w Gorcach, pies dotkliwie pogryzł turystkę. Na miejsce wyruszyli ratownicy z Rabki. Po zaopatrzeniu poważnych ran kąsanych podudzia, kobieta został przekazana do karetki pogotowia ratunkowego.

29.05, poniedziałek·

· Ok 14 z Wąwozu Sobczańskiego ratownicy ewakuują w noszach KONG do Schroniska Trzy Korony turystkę z urazem kończyny dolnej.

W miniony weekend ratownicy GP GOPR uczestniczyli w Mundurowym Dniu Dziecka w Rabce, gdzie wraz z innymi służbami (Wojsko, Policja, Straż etc.) pokazywali specyfikę swojej pracy dzieciom.

W ostatnim tygodniu przedstawiciele GP GOPR brali udział we wspólnym szkoleniu z ratownikami z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz francuskim ratownikami jaskiniowymi z FFS. Tematem przewodnim było ratownictwo jaskiniowe oraz w obiektach podziemnych. Omawiano również zasady współpracy i pomocy przy akacjach ratowniczych.

Przez dwie doby ratownicy zabezpieczali również bieg górski Kierat.

Wszystkim turystom idącym w góry polecamy zainstalowanie mobilnej aplikacji RATUNEK, http://www.ratunek.eu/, która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300 Autor:

Rafał Zmarz

Data publikacji:

2017-05-29
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.