Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.06.2018 09:03:41

Pogoda


 • Zachmurzenie:4/10
 • Temperatura:22 °C
 • Widoczność:dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:brak danych
 • Gatunek śniegu:brak danych
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Ratownicy górscy w Austrii

W dniach 5-9 kwietnia 2017 roku siedemnastu ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wzięło udział w szkoleniu skialpinistycznym, które odbyło się w austriackich Wysokich Taurach. Celem wyjazdu był trening działania ratowników w górach wysokich w różnych warunkach pogodowych, a jego zwieńczeniem zdobycie szczytu Großvenediger (3657 m), czwartego co do wysokości szczytu Austrii.

Szkolenie rozpoczęło się odprawą w Stacji Centralnej GP GOPR w Rabce-Zdroju, a następnie - po sprawdzeniu i zapakowaniu sprzętu - ratownicy udali się do Austrii, do miejscowości Neukirchen am Großvenediger, z której wyruszyli w kierunku schroniska Kürsinger Hütte. Podróż do Austrii trwała około 10 godzin, a podejście do schroniska, w niekorzystnych warunkach pogodowych i przy utrudnionej widoczności, niemal cały dzień. Kolejny dzień ratownicy poświęcili na trening umiejętności wyciągania osób, które wpadły do szczeliny śnieżnej oraz odbyli krótką wycieczkę na nartach turowych w okolicy schroniska. Pomimo trudnych warunków pogodowych kilku ratowników osiągnęło wierzchołek szczytu Keeskogel (3291 m). Następnego dnia uczestnicy szkolenia po wczesnej pobudce i śniadaniu podjęli próbę wejścia na szczyt Großvenediger. Po kilku godzinach podchodzenia lodowcem, przy chwilami niemal zerowej widoczności, prowadzący szkolenie instruktorzy uznali, że dalsze podążanie w kierunku szczytu w takich warunkach nie ma sensu. Po powrocie do schroniska, chcąc optymalnie wykorzystać czas, przeprowadzone zostało szkolenie lawinowe, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia ratunkowych akcji partnerskich. Kolejnego poranka ratownicy po raz drugi wyruszyli w stronę szczytu. Tym razem pogoda niemal z każdą minutą się poprawiała i w bardzo dobrym czasie, przy niemal bezchmurnym niebie, osiągnięty został wierzchołek Großvenedigera. Po dłuższym pobycie na szczycie, z którego roztaczały się niesamowite widoki na dziesiątki alpejskich grzbietów i setki turni, ratownicy zjechali na nartach do schroniska, a następnego dnia zeszli do pozostawionych w dolinie samochodów i wrócili do Polski.

W wyjeździe wzięło udział 17 ratowników Grupy Podhalańskiej, reprezentujących Sekcje Operacyjne: Rabka, Nowy Targ, Szczawnica, Krościenko, Kamienica i Ochotnica.Autor:

Paweł Konieczny

Data publikacji:

2017-05-16
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.