Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 24.03.2019 09:08:38

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:8 °C
 • Widoczność:1000 m
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:brak danych
 • Gatunek śniegu:brak danych
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 21 - 28.01Ferie w pełni, ratownicy na stokach narciarskich nie mogą narzekać na brak pracy, w ostatnim tygodniu kilkanaście razy wyjeżdżali do zdarzeń z udziałem narciarzy i snowboardzistów, w górach zanotowano 4 wielogodzinne wyprawy ratunkowe.


22.01 WTOREK

Całonocne poszukiwania na stokach Lubania - Gorce.
O wielkim szczęściu i prezencie od losu może mówić turysta, który wybrał się w swoje 27 urodziny na pieszą wycieczkę w góry i całą noc spędził brodząc w głębokim śniegu. W nocy temperatura otoczenia spadła do ok -18 stopni.
Po godz. 19 ratownicy GP otrzymali wezwanie o mężczyźnie, który udał się żółtym szlakiem na Lubań i od godziny 14 nie ma z nim żadnego kontaktu (później okazało się,że telefon się rozładował, a finalnie został zgubiony w głębokim śniegu). Ratownicy podzieleni na zespoły do godziny 3.30 sprawdzali szlaki, polany, potoki oraz możliwe drogi odejścia poszkodowanego. W trakcie prowadzonych działań poszkodowany odnalazł się w dobrej kondycji. Oprócz lekkiego wychłodzenia i przemoczonych ubrań skończyło się na szczęście tylko na zmęczeniu i strachu.
W akcji brało udział 13 ratowników GOPR oraz policja.
 
23.01 ŚRODA
 
Kolejna tej doby akcja ratunkowa w masywie Lubania w Gorcach.
Po całonocnych, szczęśliwe zakończonych poszukiwaniach młodego mężczyzny, ratownicy GOPR zostali wezwanie do pomocy trójce turystów, którzy opadli z sił schodząc zielonym szlakiem ze szczytu Lubania (1225 m) w Gorcach do Grywałdu.
Mężczyźni byli wyczerpani całodzienną wędrówką w głębokim śniegu i nie byli w stanie jej samodzielnie kontynuować.
Dodatkowo posiadali przy sobie tylko jedną sprawną latarkę, co znacznie utrudniało im poruszanie się.
Na szczęście, dzięki posiadaniu ze sobą sprawnych telefonów komórkowych i aplikacji "Ratunek" ratownikom GOPR udało się już namierzyć ich pozycję. Mężczyźni odnalezieni, w dobrej kondycji zostali ewakuowani w dolinę.


 
26.01 SOBOTA
 
Około południa dotarło zgłoszenie o skiturowcu, który zjeżdżając z Dzwonkówki w stronę Przysłopu doznał urazu prawej kończyny dolnej. Ratownicy dotarli do poszkodowanego quadem na gąsienicach, udzielili pomocy i przetransportowali do Szczawnicy. Dziękujemy za użyczenie przyczepy pod quada Osp Szczawnica.
W nocy ratownicy pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej w schronisku na Turbaczu w Gorcach odnaleźli w rejonie Czoła Turbacza (1259 m) około 40 letniego mężczyznę, który wędrówkę rozpoczął na przełęczy Przysłop w Lubomierzu i kierował się przez Kudłoń (1274 m) w stronę Turbacza (1310 m). Mężczyzna był dobrze przygotowany, ale podczas wędrówki zaczęło go boleć kolano, przez co nie był w stanie jej samodzielnie dokończyć i poprosił o pomoc. Po dotarciu do niego ratownicy przetransportowali go do schroniska.
 
29.01 PONIEDZIAŁEK
 
W nocy około godziny 3.40 nad ranem do Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju dotarło zgłoszenie od dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat, którzy nie są w stanie kontynuować wędrówki. Mężczyźni wyruszyli około godziny 19 na szlak żółty z przełęczy Przysłop w Lubomierzu i kierowali się w stronę Jasienia (1051 m) i Mogielicy (1170 m) w Beskidzie Wyspowym. Z uwagi na trudne warunki na szlaku (głębokie zaspy, powalone drzewa), są zziębnięci, przemęczeni oraz mają przemoczone ubrania. Mężczyźni postanowili skrócić trasę i schodzić w stronę miejscowości Półrzeczki, ale po pewnym czasie nie mając już siły zdecydowali się wezwać pomoc. W ich stronę wyruszyły na skuterach śnieżnych dwa zespoły ratownicze z Sekcji Operacyjnych Rabka oraz Kamienica. Po dotarciu do oczekujących w śpiworach mężczyzn ratownicy ogrzali ich, a następni zwieźli w dolinę. Akcja zakończyła się około godziny 7 rano. Była to kolejna w ostatnich dniach nocna akcja ratunkowa prowadzona przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. 
 
Kolejny raz apelujemy o rozważne planowane wycieczek górskich w zależności od panujących w górach warunków, posiadanego doświadczenia i wyposażenia. Zalecamy również możliwie wczesne wyruszanie na górskie szlaki oraz – zwłaszcza zimą – unikanie wędrowania w pojedynkę. Na szlakach panują trudne warunki do uprawiania pieszej turystyki, zalecamy poruszanie się w rakietach śnieżnych lub nartach skiturowych. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz dodatkowej żywności, łącznie z ciepłą herbatą w termosie. Warto mieć ze sobą naładowany telefon z numerem ratunkowym w górach - 601 100 300 oraz zainstalowaną darmową aplikację RATUNEK. 
 


Autor:

A.K

Data publikacji:

2019-01-29
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.