Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 24.03.2019 09:08:38

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:8 °C
 • Widoczność:1000 m
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:brak danych
 • Gatunek śniegu:brak danych
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Sylwetki ratowników założycieli - Stanisław Dąbrowa Kostka

Rok 2019 dla Grupy Podhalańskiej GOPR jest rokiem szczególnym. Będziemy w nim obchodzić 65 rocznicę powstania naszej Grupy, która do 1970 roku nosiła nazwę Grupy Rabczańskiej GOPR. Z racji tego jubileuszu chcielibyśmy przypomnieć sylwetki naszych założycieli oraz najbardziej zasłużonych ratowników, którzy od 1954 roku budują naszą Grupę.

Pierwszym z ratowników, którego chcemy przypomnieć jest Pan Stanisław Dąbrowa Kostka, Prezes Grupy Rabczańskiej GOPR w okresie od dnia 6 listopada 1956 roku do dnia 15 lutego 1961 roku. Zapraszamy do przeczytania tekstu przygotowanego przez Pana Antoniego Trybowskiego, wieloletniego ratownika naszej Grupy, starszego instruktora GOPR:

W jednej z rozmów prowadzonej z początkiem grudnia 2018 r. w biurze Grupy z obecnym Naczelnikiem Markiem Ciasiem postanowiliśmy umówić spotkanie z jednym z dwóch żyjących jeszcze członków założycieli naszej Grupy, Panem Stanisławem Kostką, mieszkającym w Krakowie, a zarazem drugim z rzędu Prezesem Grupy Rabczańskiej GOPR.

Podjąłem się zorganizowania tego spotkania w mieszkaniu w Krakowie u Pana Stanisława. Po uzgodnieniu telefonicznym za Stanisławem na spotkanie udaliśmy się w dniu 21 grudnia 2018 r. 94–letni Pan Stanisław przyjął nas z prawdziwą radością i zadowoleniem zapraszając do swych muzealnych pomieszczeń. Jako żołnierz Armii Krajowej posiada bowiem największe w kraju prywatne archiwum Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Przystąpił zaraz do opowiadania wspomnień o pobycie w Rabce i pierwszych dniach powstawania naszej Grupy GOPR.

Jak wspomina Pana Stanisław: „Gdy 30 stycznia 1955 r. w Domu Turystycznym „Turbacz” Pana Władysława Klempki mieliśmy egzamin teoretyczny kursu I stopnia, przyszła wiadomość iż pod Maciejową narciarz złamał nogę. W ilości 8-mu uczestników egzaminu ruszyliśmy na pomoc zabierając bambus i tobogan przywieziony przez egzaminatorów z Grupy Tatrzańskiej GOPR z Zakopanego. Sprzęt ten potem pozostał na wyposażeniu w Grupie Rabczańskiej.

Bazą naszej Grupy była willa „Patria” w Rabce u państwa Trybowskich, następnie u mnie w budynku „Kłosy” na ul. Polnej, a później u ratownika Stanisława Daty na ul. Dietla. W roku 1956 organizowałem akcję ratunkową pod Turbaczykiem, gdzie rozbił się szybowiec z lotniska w Nowym Targu. Zostałem powiadomiony telefonicznie przez Komendę MO w Nowym Targu, a telefon odbierał mój 6–cio letni syn Maciej. Poprzez Koninki dotarliśmy do miejsca wypadku.

Godnym odnotowania jest udział naszych ratowników w II Zimowym Ogólnopolskim Rajdzie Narciarskim w lutym 1956 r.. Na odcinku Sucha Beskidzka- Rabka-Poronin obstawę rajdu tworzyli Zbigniew Jurczakiewicz, Jan Janowiec, Tobiczyk, Józek Dobrzański i ja.

Wspomnienie mam takie, iż przy zjeździe z Policy złamałem nogę i to mnie musiano odtransportować do szpitala. Jako młoda Grupa GOPR braliśmy udział w zawodach GOPR w Zakopanem w roku 1959 na Kasprowym Wierchu. Nasza drużyna była trzyosobowa: Józek Dobrzański, Zbyszek Jurczakiewicz i ja.

Mile wspominam czas spędzony w Rabce i okres w pogotowiu górskim gdyż był to znowu jeden z moich rozdziałów w życiu. Z Rabki wyjechałem do Krakowa z całą moją rodziną wiosną 1961 r.”

Następnie rozmowa potoczyła się na czasy Jego młodości, walki z okupantem w okresie II wojny światowej, przynależności do Harcerstwa Polskiego i żołnierza Armii Krajowej, który trzykrotnie umykał Niemcom od aresztowania jako Oficer Dywersyjny Komendy Obwodu AK-DSZ.

Stanisław Dąbrowa Kostka – dane biograficzne:

- urodzony w dniu 11.10. 1924 r. w Przemyślu;

- syn Wilhelma uczestnika walk o Przemyśl w roku 1919;

- oficer dywersyjny Komendy Obwodu AK-DSZ pracujący w okresie II wojny światowej na odcinku Przemyśl – Sanok – Kielce – Kraków;

-więziony za działalność konspiracyjną na Montelupich w Krakowie, w Rawiczu i Wronkach.

- po II wojnie światowej pracował jako Kierownik Techniczny i Projektant zabawek w Spółdzielni Zabawkarskiej w Rabce-Zdrój na ul. Poniatowskiego;

- kierownik Domu Wczasowego „Orbis”. Dorywcze prace jako plastyk i publicysta.;

- od 1970 r. na emeryturze;

- wydawca książek: „W Okupowanym Krakowie” oraz „Hitlerowskie Afisze Śmierci”;

­- współwydawca książek: „Dynamit”, „Akcja N”, „Rozkaz Zdobyć Więzienie”

- 2002 roku mianowany na stopień podpułkownika,

Niektóre Odznaczenia:

- Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari

- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

- Krzyż Walecznych

- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami

- Krzyż Partyzancki

- Krzyż Armii Krajowej

- Medal Wojska

- Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP

- Złota Honorowa Odznaka GOPR(1959 r.)

Na zakończenie spotkania Naczelnik Marek Ciaś wręczył Panu Stanisławowi drobne upominki oraz przyznaną w roku 2012 przez Zarząd Główny GOPR w Zakopanem Plakietkę 50-lat w Służbie Błękitnego Krzyża. Pan Stanisław natomiast wręczył Naczelnikowi posiadany mały fragment z kadłuba rozbitego szybowca w roku 1956 pod Turbaczykiem w Gorcach i życzył wszelkiej pomyślności ratownikom naszej Grupy.

Zestawił: Antoni Trybowski, starszy instruktor ratownictwa górskiego

p.s. Stanisław Dąbrowa Kostka w roku 1959 był jednym z wprowadzających mnie do Górskiego Pogotowia w Rabce.Autor:

Antoni Trybowski

Data publikacji:

2019-01-02
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.