Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 19.11.2019 07:05:36

Pogoda


 • Zachmurzenie:3/10
 • Temperatura:1 °C
 • Widoczność:dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:
 • Gatunek śniegu:
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:-1 cm


Kronika GP GOPR 22 - 29.07.19

Końcem lipca na Podhale przyszły prawdziwe upały. Dużo słońca, gorąco i burze. Warunki zmienne, należy bardzo dokładnie śledzić prognozy pogody. Zalecamy wczesne wychodzenie w góry. Synoptycy w najbliższych dniach zapowiadają silne burze.

W górach mieliśmy sporo pracy. W minionym tygodniu zanotowaliśmy następujące działania ratownicze:

22.07, poniedziałek
- w godzinach południowych ratownicy udzielają pomocy turyście, który na Turbaczu skarżył się na silne zachorowanie.

24.07, środa
- przed godz. 10 na Turbaczu GOPR udziela pomocy turyście, który doznał urazu stawu skokowego.
- po godz. 11 GOPR otrzymał informację, że nad Wąwozem Homole znajduje się kobieta z bardzo bolesnym urazem kończyny dolnej. Po udzieleniu pomocy ewakuowaną ją do Jaworek,
- przed godz. 14 kolejna akcja na Turbaczu, tym razem pomagaliśmy turyście, który miał problemy z nadciśnieniem.
- po godz. 18 telefoniczne naprowadziliśmy na szlak za pomocą Aplikacji Ratunek w rejonie polany Wały w Beskidzie Wyspowym,
- przed godz. 19 GOPR udziela pomocy wraz z ZRM przy dolnej stacji kolei na Palenicę, mężczyzna z urazem głowy po utracie przytomności. Ewakuacja karetką pogotowia.

25.07, czwartek
- po godz. 19 zgłoszenie z Doliny Potoku Głębieniec nad Zasadnem o mężczyźnie z krwawieniem głowy. Na
miejsce ruszają 3 zespoły GOPR celem odnalezienie poszkodowanego oraz zostaje postawiony w gotowość śmigłowiec LPR. Po ponad godzinie GOPR odnajduje poszkodowanego w dobrym stanie i zaopatruje uraz. Poszkodowany został przekazany do miejsca zamieszkania. Akcja kończy się po 23.

26.07, piątek
- po godz. 12 zgłoszenie wypadku w rejonie Witkuli, gdzie 8-letnia turystka po upadku doznała urazu głowy oraz obrażeń nogi i ręki. Z uwagi na brak możliwości użycia śmigłowca, poszkodowana została ewakuowana do oczekującej karetki pogotowia ratunkowego.
- po godz. 14 wspólna akcja HZS i GOPR na Ścieżce Pienińskiej, gdzie 10 latek doznał urazu ręki i nogi. Po udzieleniu pomocy został zabrany do Szczawnicy.
- po godz. 17 zgłoszenie z bazy namiotowej na Gorcu, gdzie kobieta skarżyła się na bardzo silne bóle mięśniowe. Na miejsce rusza GOPR i śmigłowiec LPR. Po zaopatrzeniu poszkodowana została zabrana śmigłowcem z gór.

27.07, sobota
- po godz. 19 ratownicy GOPR udzielają pomocy mężczyźnie na Turbaczu, który doznał rany ciętej kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu transport do Nowego Targu.

28.07, niedziela
- przed godz. 12 GOPR zostaje wezwany na Palenicę do kobiety, która zasłabła. Po przebadaniu i udzieleniu pomocy medycznej ratownicy ewakuują poszkodowaną do Szczawnicy.
- w trakcie dnia interwencja w dyżurce w Szczawnicy- zachorowanie.
- po południu GOPR otrzymuje zgłoszenie o możliwym zagubieniu w masywie Mogielicy. W trakcie ustaleń, kobieta odnajduje się cała i zdrowa. Pomoc GOPR była niepotrzebna.
- przed godz. 19 zgłoszenie o zaginięciu 88-letniego mężczyzny na górze Witów w rejonie Mszany Dolnej. Nie ma z nim kontaktu od godz. 13.00. Do akcji rusza kilka zespołów GOPR, Policja oraz Straż Pożarna. Po niecałej godzinie udaje się odnaleźć mężczyznę. Jest bardzo osłabiony i odwodniony. Po zaopatrzeniu ewakuowano go do karetki pogotowia.

Przypominamy numer ratunkowy w górach 601 100 300

oraz o Aplikacja RatunekAutor:

R.Z

Data publikacji:

2019-07-30
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.