×
  • gopr podhale - obrazek tła 8
  • gopr podhale - obrazek tła 1
  • gopr podhale - obrazek tła 2
  • gopr podhale - obrazek tła 3
  • gopr podhale - obrazek tła 4
  • gopr podhale - obrazek tła 7
  • gopr podhale - obrazek tła 6
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Program "W górach bezpiecznie"

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Program "W górach bezpiecznie" to cykl ciekawych, całodziennych imprez szkoleniowo-dydaktycznych prowadzonych przez instruktorów GOPR przy wsparciu Województwa Małopolskiego, skierowanych do zorganizowanych grup młodzieżowych z całej Polski mający na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznania z pracą ratowników górskich. Dodatkowym celem jest propagowanie wśród młodych ludzi turystyki górskiej oraz aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Program prowadzony od wiosny do jesieni składa się z 3 części: zajęć teoretycznych, praktycznych oraz terenowych.

Część I Zajęcia teoretyczne

To pierwsza część szkolenia. Zajęcia odbywają się w sali audiowizualnej w Stacji Centralnej GP GOPR- Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego. W czasie prelekcji młodzież poznaje zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody, wypadek), propagowany jest także numer ratunkowy w górach 601 100 300. W czasie prelekcji organizowany jest quiz z nagrodami-gadżetami GOPR. Całość kończy pokaz slajdów ze szkoleń oraz akcji GP GOPR.

W czasie spotkania dzieci i młodzież mają okazję do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami w górach.

Część II Zajęcia praktyczne

Drugi element programu odbywający się przy Stacji Centralnej. Młodzież podzielona na dwie grupy bierze udział w zajęciach praktycznych- przejażdżce quadem wraz z ratownikiem GOPR oraz zajęciach na ściance wspinaczkowej. Uczestnicy mają okazję spróbować swoich sił we wspinaczce, a także poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wspinania. Szczególnie wśród małych dzieci wspinaczka i quad są wielką atrakcją.

Zakończeniem drugiej części jest pokaz akcji ratowniczej z użyciem quada i specjalnej przyczepki z noszami ratowniczymi, gdzie pozorantami są uczestnicy Programu.

Część III Zajęcia terenowe

Trzecia część spotkania to wyjście w góry wraz z ratownikami. Grupa wyrusza z Rabki (Stacji GOPR) i szlakiem czerwonym udaje się na Maciejową (812.m.n.p.m.) do bacówki PTTK. W czasie przejścia odbywają się zajęcia praktyczne z topografii gór i orientacji w terenie, nauki udzielania pierwszej pomocy, a także wzywania GOPR w czasie wypadku w górach. Uczestnicy mogą w praktyce wykorzystać umiejętności nabyte w czasie zajęć teoretycznych.

Całość szkolenia kończy podsumowanie, w czasie którego każdy uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia, a najbardziej aktywni uczestnicy nagrody.

Program jest bardzo popularny wśród szkół oraz grup wypoczywających na terenie Województwa Małopolskiego. Wiadomości i umiejętności praktyczne nabyte przez dzieci w czasie trwania Programu „W górach bezpiecznie” są bardzo ważne i z pewnością będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w górach. Najlepszym przykładem na potwierdzenie słuszności wspólnego działania GP GOPR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jest odebranie kilku zgłoszeń o wypadkach- gdzie zgłaszającymi były dzieci będące na ścieżce edukacyjnej, które precyzyjnie i rzeczowo prosiły o pomoc ratowników GOPR, pomagając tym samym ofiarom wypadków, udzielając pierwszej pomocy.

Kontakt

Stacja Centralna GP GOPR, al. 1000-lecia 1, 34-700 Rabka Zdrój
Tel. 0-18 267 68 80 lub 0-18 267 64 58


SPONSORZY GOPR

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: poczta@gopr-podhale.pl