Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.02.2020 09:18:01

Pogoda


 • Zachmurzenie:4/10
 • Temperatura:1 °C
 • Widoczność:bardzo dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:brak danych

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:W płatach
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:3 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Program "W górach bezpiecznie"

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Program "W górach bezpiecznie" to cykl ciekawych, całodziennych imprez szkoleniowo-dydaktycznych prowadzonych przez instruktorów GOPR przy wsparciu Województwa Małopolskiego, skierowanych do zorganizowanych grup młodzieżowych z całej Polski mający na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznania z pracą ratowników górskich. Dodatkowym celem jest propagowanie wśród młodych ludzi turystyki górskiej oraz aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Program prowadzony od wiosny do jesieni składa się z 3 części: zajęć teoretycznych, praktycznych oraz terenowych.

Część I Zajęcia teoretyczne

To pierwsza część szkolenia. Zajęcia odbywają się w sali audiowizualnej w Stacji Centralnej GP GOPR- Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego. W czasie prelekcji młodzież poznaje zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody, wypadek), propagowany jest także numer ratunkowy w górach 601 100 300. W czasie prelekcji organizowany jest quiz z nagrodami-gadżetami GOPR. Całość kończy pokaz slajdów ze szkoleń oraz akcji GP GOPR.

W czasie spotkania dzieci i młodzież mają okazję do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami w górach.

Część II Zajęcia praktyczne

Drugi element programu odbywający się przy Stacji Centralnej. Młodzież podzielona na dwie grupy bierze udział w zajęciach praktycznych- przejażdżce quadem wraz z ratownikiem GOPR oraz zajęciach na ściance wspinaczkowej. Uczestnicy mają okazję spróbować swoich sił we wspinaczce, a także poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wspinania. Szczególnie wśród małych dzieci wspinaczka i quad są wielką atrakcją.

Zakończeniem drugiej części jest pokaz akcji ratowniczej z użyciem quada i specjalnej przyczepki z noszami ratowniczymi, gdzie pozorantami są uczestnicy Programu.

Część III Zajęcia terenowe

Trzecia część spotkania to wyjście w góry wraz z ratownikami. Grupa wyrusza z Rabki (Stacji GOPR) i szlakiem czerwonym udaje się na Maciejową (812.m.n.p.m.) do bacówki PTTK. W czasie przejścia odbywają się zajęcia praktyczne z topografii gór i orientacji w terenie, nauki udzielania pierwszej pomocy, a także wzywania GOPR w czasie wypadku w górach. Uczestnicy mogą w praktyce wykorzystać umiejętności nabyte w czasie zajęć teoretycznych.

Całość szkolenia kończy podsumowanie, w czasie którego każdy uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia, a najbardziej aktywni uczestnicy nagrody.

Program jest bardzo popularny wśród szkół oraz grup wypoczywających na terenie Województwa Małopolskiego. Wiadomości i umiejętności praktyczne nabyte przez dzieci w czasie trwania Programu „W górach bezpiecznie” są bardzo ważne i z pewnością będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w górach. Najlepszym przykładem na potwierdzenie słuszności wspólnego działania GP GOPR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jest odebranie kilku zgłoszeń o wypadkach- gdzie zgłaszającymi były dzieci będące na ścieżce edukacyjnej, które precyzyjnie i rzeczowo prosiły o pomoc ratowników GOPR, pomagając tym samym ofiarom wypadków, udzielając pierwszej pomocy.

Kontakt

Stacja Centralna GP GOPR, al. 1000-lecia 1, 34-700 Rabka Zdrój
Tel. 0-18 267 68 80 lub 0-18 267 64 58Autor:

Data publikacji:

2014-09-23
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.