Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.02.2020 09:18:01

Pogoda


 • Zachmurzenie:4/10
 • Temperatura:1 °C
 • Widoczność:bardzo dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:brak danych

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:W płatach
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:3 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 23 - 30.12.19

Zima na dobre zagościła na Podhale. Święta Bożego Narodzenia to okres wytężonej pracy ratowników, zarówno w górach jak i na zorganizowanych terenach narciarskich. 

23.12, poniedziałek

Transport pielęgniarki do trudnodostępnego przysiółka nad Szczawnicą.

24.12, wtorek

O godz. 13.10 ratownicy udzielają pomocy przy dolnej stacji kolejki na Palenicę w Szczawnicy kobiecie z urazem stawu skokowego.

Przed godz. 15 ratownik z Turbacza pomaga turyście, który utknął na Czole Turbacza w Gorcach, jest wyczerpany, nie może kontynuować wycieczki. Po dotarciu do poszkodowanego, zostaje on ewakuowany do schroniska pod Turbaczem.

25.12, środa

Transport pielęgniarki do trudnodostępnego przysiółka nad Szczawnicą.

28.12, sobota

Po godzinie 21 do Stacji Centralnej GOPR w Rabce-Zdroju dociera informacja, że w paśmie Policy w masywie Hali Śmietanowej na wysokości ok. 1200 m n.p.m znajduje się samotny turysta, który utknął na szlaku biegnącym w stronę schroniska na Hali Krupowej. Skrajnie trudne warunki oraz głęboka, niezwiązana pokrywa śnieżna przekraczająca już 100 cm, a miejscami w zaspach ponad 150 cm uniemożliwiła mu dalszą wędrówkę, a brak sił spowodowany ciągłym torowaniem drogi nie pozwala mu zawrócić. Wyczerpanie oraz spadająca temperatura są dla niego realnym zagrożeniem życia. Dzięki aplikacji Ratunek udaje się dokładnie zlokalizować jego położenie. Na ratunek z Rabki wyjeżdżają dwa zespoły ratownicze ze skuterem śnieżnym, oraz quadem na gąsienicach, które będą próbowały dotrzeć do poszkodowanego od strony Zubrzycy Górnej. Równocześnie od strony Zawoi i wyciągu Mosorny Groń, ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR Sekcji Babiogórskiej próbują przebić się na pomoc pechowemu turyście. Przed północą pierwszy zespół ratowników torujący drogę od strony Mosornego Gronia dociera do poszkodowanego, który jest bardzo wyczerpany i wychłodzony. Po zaopatrzeniu i ogrzaniu go na miejscu zostaje szczęśliwie ewakuowany z gór. Akcja kończy się ok godz.2 w nocy.

29.12, niedziela

 W godzinach popołudniowych ratownicy udzielili pomocy mężczyźnie, który na ścieżce dydaktycznej w rejonie Turbaczyka w Gorcach na skutek poślizgnięcia doznał bolesnego urazu nogi. Został on ewakuowany do oczekującej w Koninkach karetki.

Apelujemy o rozważne planowanie górskich aktywności. W górach zalega warstwa ok 1 m świeżego śniegu, warunki do uprawiania turystyki są trudne. Zachęcamy do pobrania darmowej aplikacji Ratunek, numer ratunkowy w górach 985.
Autor:

A.K

Data publikacji:

2019-12-30
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.