Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 10.12.2019 08:29:57

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:3 °C
 • Widoczność:1000 m
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:
 • Gatunek śniegu:
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:-1 cm


Kronika GP GOPR 26.08 - 2.09.19

W ostatni tydzień wakacji ratownicy GP GOPR mieli całkiem sporo pracy. W górach nadal przebywa wielu turystów. Do tego ubiegły tydzień przyniósł gwałtowne zmiany pogody. Przez Podhale przetaczały się liczne silne burze. W górach czuć już pierwsze oddechy jesienne. Wrzesień to czas kiedy, w górach panuje mniejszy ruch turystyczny. Dla ludzi szukających w nich spokoju jest to na górskie wędrówki czas idealny.

Poniedziałek, 26.08.
- Po godz. 13 GOPR otrzymał zgłoszenie o wypadku nad Orlicą w Małych Pieninach. W wyniku upadku turysta doznał urazu kończyny dolnej. Ratownicy po dotarciu i udzieleniu pomocy
znieśli pechowca w noszach Kong do samochodu GOPR.

Środa, 28.08
- Po godz. 7 rano ratownicy GOPR udzielają pomocy młodej turystce z urazem kolana na Durbaszce. Po zaopatrzeniu kobietę przekazano do karetki.
- Po godz. 16 do GOPR dociera informacja o zaginięciu mężczyzny na tzw. Podołach. Z informacji wynika, że niewykluczona jest próba samobójcza. W trakcie akcji mężczyzna zostaje odnaleziony cały i zdrowy.

Sobota, 31.08
- Po godz. 14 GOPR otrzymuje zgłoszenie z zielonego szlaku koło schroniska Trzy Korony, gdzie turystka doznała urazu stawu skokowego. 
- Po godz. 16 GOPR otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu juhasa w rejonie Koniny. Wspólne działania z Policją doprowadzają do odnalezienia poszukiwanego mężczyzny.
- Przed godz. 17 GOPR zostaje wezwany w rejon Maciejowej w Gorcach, gdzie na pomoc czekają przestraszeni nagłą burzą turyści.

Niedziela,1.09
- Ok. godz. 7 rano do Stacji Ratunkowej GOPR na Turbaczu zgłasza się mężczyzna skarżący się na silne bóle brzucha. Ratownicy ewakuują go do szpitala w Nowym Targu.
- Przed godz. 13 GOPR otrzymuje zgłoszenie o poważnym wypadku motocyklisty w rejonie Łysiny nad Pcimiem. Z uwagi na fakt, że do poszkodowanego dojechał ZRM zespół GOPR został odwołany. Jak się później okazało mężczyzna z bardzo poważnymi urazami został śmigłowcem LPR przetransportowany do Krakowa.
- Po godz. 14 GOPR rusza na Bukowinę Obidowską do turysty z urazem kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu został on ewakuowany do Nowego Targu.
- Po godz. 14 GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku na Śnieżnicy, gdzie 11-letni rowerzysta doznał urazu uda. GOPR
udziela pomocy chłopcu, a następnie ewakuuje go do oczekującej karetki. Podczas działań do ratowników zgłasza się kolejnych dwóch młodocianych rowerzystów z mniej poważnymi urazami kończyn.
- Przed godz. 15 GOPR otrzymuje informację o zasłabnięciu 19-letniej turystki na Lubaniu. Obecnie na miejscu ratownicy
GOPR badają dziewczynę, a następnie transportują do Ochotnicy.
- Po godz. 16 dochodzi do kolejnego poważnego tego dnia wypadku, tym razem na Tobołowie. W wyniku upadku na rowerze 25-letni mężczyzna doznał urazu głowy i ogólnych potłuczeń. Na miejsce ruszają dwa zespoły GOPR oraz śmigłowiec LPR, który po udzieleniu pomocy przez ratowników górskich ewakuuje poszkodowanego do szpitala.

Przypominamy o numerach alarmowych w górach: 601100300 i 985 oraz konieczności zainstalowania aplikacji RatunekAutor:

R.Z

Data publikacji:

2019-09-05
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.