Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.02.2020 09:18:01

Pogoda


 • Zachmurzenie:4/10
 • Temperatura:1 °C
 • Widoczność:bardzo dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:brak danych

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:W płatach
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:3 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 27.01 - 3.02.20

Ferie w pełni. Pomimo niespecjalnie zimowej aury turystów, a przede wszystkim narciarzy bardzo dużo. Stoki narciarskie przeżywają oblężenie. Niestety dochodzi do bardzo wielu wypadków. Już od początku roku zanotowaliśmy ponad 300 akcji ratowniczych.


W górach dużo spokojniej, brak typowej zimy skutkuje mniejszym ruchem turystycznym. Pokrywa śnieżna niezbyt duża, szlaki mocno zalodzone.

Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego.

W górach zanotowaliśmy następujące działania:

27.01, poniedziałek

Na prośbę karetki po godz. 17 transport z Gabańki- zachorowanie.

31.01, piątek

Przed godz. 2 w nocy informacja z Policji o możliwej próbie samobójczej na Jarmucie. Wspólna akcja GOPR i Policji doprowadza do przekazania desperata do ZRM.

1.02, sobota

Przed godz.19 do GOPR dociera informacja o potrzebie udzielenia pomocy w rejonie przełęczy Rozdziela - 2 osoby problemy orientacyjne. W górach panują trudne warunki wiatr, mgła itp. Ratownicy po odczytaniu danych z aplikacji Ratunek docierają do dwójki osób i po ogrzaniu rozpoczynają ewakuację do Jaworek.

2.02, nedziela

Przed 7 rano GOPR bierze udział w poszukiwaniach 22-letniego mężczyzny w rejonie Obidowej. Po kilku godzinach udaje się namierzyć mężczyznę - jest cały i zdrowy. Akcja kończy się przed południem.

Po godz. 13 do poważnego wypadku doszło na stoku Szafranówka, gdzie mężczyzna doznał urazu kręgosłupa i innych obrażeń. Po udzieleniu pomocy został ewakuowany śmigłowcem TOPR do szpitala.
Po godz. 15 zgłoszenie o wypadku pod Bryjarką- zasłabnięcie turystki. Po dotarciu i udzieleniu pomocy medycznej kobieta została przekazana do karetki pogotowia.

W dniach 30.01 do 2.02 ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR brali udział w szkoleniu z zakresu działań w warunkach zimowych. Podczas zajęć ćwiczono elementy związane ze wspinaniem i poruszaniem po lodospadach, budową stanowisk w śniegu i lodzie, autoratownictwem partnerskim oraz poruszaniem w terenie zagrożonym lawinowo i planowaniem takich wyjść. Szkolenie odbyło się w Tatrach Słowackich.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300.
Aplikacja Ratunek

Autor:

R.Z

Data publikacji:

2020-02-04
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.