Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 16.02.2020 09:18:01

Pogoda


 • Zachmurzenie:4/10
 • Temperatura:1 °C
 • Widoczność:bardzo dobra
 • Opad:brak
 • Wiatr:brak danych

 


 • Warunki turystyczne: dobre
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:W płatach
 • Gatunek śniegu:Zsiadły
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:3 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 3 - 10.02.20

W górach bardzo duży ruch turystyczny, to środek ferii zimowych. Ratownicy GP GOPR interweniują codziennie. 

Na stokach narciarskich w minionym tygodniu doszło do kilkudziesięciu wypadków.
Warunki do uprawiania turystyki są już dobre, większość szlaków po ostatnich opadach śniegu jest przetarta.


Na Babiej Górze 2 stopień zagrożenia lawinowego.

4.02, wtorek

 • We wtorek ok godz. 11 ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zostali zaalarmowani o wypadku na potoku Słonka w Rabce, gdzie do rwącego nurtu rzeki wpadł mężczyzna. Na miejsce natychmiast rusza Straż Pożarna, ZRM, Policja oraz GOPR wraz ze specjalistycznym sprzętem. Szybko udaje się zlokalizować płynącego z silnym nurtem rzeki mężczyznę i wyciągnąć na brzeg. Niestety poszkodowany jest nieprzytomny, brak funkcji życiowych- rozpoczyna się resuscytacja. W trakcie działań ratowniczych udaje się przywrócić funkcje życiowe – po czym następuje szybki transport na przygodne lądowisko, gdzie ma lądować śmigłowiec LPR. Niestety z uwagi na złą pogodę (śnieżycę, brak widoczności) śmigłowiec musi lądować w Lubniu, dokąd poszkodowanego zabiera karetka pogotowia. Skuteczna akcja i współpraca wielu służb kończy się wczesnym popołudniem.
 • Wieczorna wyprawa ratunkowa Dolina Kamienicy. Wieczorem GP GOPR otrzymała informację o potrzebie udzielenie pomocy trójce młodych turystów, którzy znajdują się w dolinie Kamienicy w Gorcach. Z uwagi na trudne warunki w górach (silny wiatr, opady śniegu, ograniczona widoczność) 1 osoba zasłabła i jest lekko wychłodzona, dwie są zmęczone. Utrudniony kontakt telefoniczny powoduje, że nie możliwa jest precyzyjna lokalizacja .W rejon działań udają się 4 zespoły ratownicze GOPR wraz ze specjalistycznym sprzętem. Już po godz. 19 jeden z patroli odnajduje turystów niedaleko przełęczy Borek. Po wstępnej ocenie turystów i ogrzaniu następuje ewakuacja do przełęczy Przysłop, gdzie czeka karetka pogotowia i transport prywatny. Akcja kończy się po godz. 22.

5.02, środa

 • Po godzinie 12 dyspozytor CPR poprosił o pomoc w ewakuacji mężczyzny z trudno dostępnego przysiółku we wsi Koninki. Mężczyznę z podejrzeniem udaru przekazano załodze Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ratownik 6.

6.02, czwartek

 • Po godz. 17 zgłoszenie z Policy, gdzie na szlaku z uwagi na warunki „utknęła” grupa turystów. W Centrali organizowana jest mobilizacja ratowników, w tym samym czasie dzięki Aplikacji Ratunek udaje się monitorować turystów, którzy idą szlakiem. W trakcie działań, udaje im się szczęśliwie dotrzeć do schroniska na Hali Krupowej.

8.02, sobota

 • Przed godz. 15 GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku na szlaku zielonym z Lubania do Ochotnicy, gdzie kobieta nabawiła się urazu kończyny dolnej. Na miejsce wypadku ruszyły dwa zespoły GOPR i po udzieleniu pomocy ewakuują poszkodowaną do karetki.
 • Na Turbaczu GOPR udziela pomocy mężczyźnie, który zasłabł na szlaku czarnym z Klikuszowej na Turbacz.
 • Ok. godz 17 zgłoszenie ze szlaku czerwonego pomiędzy Urwanicą i Okrąglicą- jeden z turystów uraz biodra. Na miejsce wyruszyli ratownicy GP i po dotarciu udzielili pomocy, po czym ewakuowali turystę do doliny.

9.02, niedziela

 • Po godz. 9 z Turbacza zostaje ewakuowana do Nowego Targu osoba z urazem kończyny dolnej.
 • Po godz. 17 zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy trzem osobom w potoku Obidowskim pod Solniskiem- są zmęczeni, głęboki śnieg. Wyjazd patroli GOPRw rejon działań. O godz. 18.20 odnalezienie turystów i ewakuacja do Obidowej. Akcja kończy się po 21.

10.02, poniedziałek

Wypadek przy stoku narciarsim Rusiń-SKI.

 • Informujemy, że w na terenie stacji narciarskiej Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej w sezonie zimowym 2019/2020 działania ratownicze związane z ratownictwem narciarskim wykonują ratownicy górscy Grupy Podhalańskiej GOPR. W dniu dzisiejszym - w związku z rozpoczynającymi się feriami warszawskimi - na terenie powyższej stacji narciarskiej dyżur pełniła wzmocniona obsada ratownicza w wymiarze trzech ratowników.Ok. godz. 10.35 do dyżurki GOPR przy górnej stacji kolei wbiegła osoba z informacją o zaistniałym zdarzeniu związanym z zerwanym dachem, który uderzył w osoby znajdujące się w rejonie parkingu stacji. Ratownicy GOPR niezwłocznie skoordynowali działania ratownicze na miejscu i jako pierwsi rozpoczęli akcje reanimacyjne względem poszkodowanych nieprzytomnych z zatrzymaniem krążenia. Na miejscu wykorzystano sprzęt i środki do tak poważnej akcji ratowniczej, w tym również AED. Do akcji zostały również włączone osoby postronne, które prowadziły uściski klatki piersiowej, w tym przygodna pielęgniarka. Ponadto niezwłocznie ratownicy na stoku za pośrednictwem stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju powiadomili Kolegów ratowników TOPR z prośbą o użycie śmigłowca, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W dalszej kolejności do działań ratowniczych zostały włączone załoga śmigłowca TOPR oraz inne służby, w tym Straż Pożarna oraz Policja. Na miejscu w trakcie akcji ratowniczej po ok. 1,5 godz. lekarz z karetki Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon dwóch osób, a trzecia została przetransportowana do Szpitala w Nowym Targu. Akcja ratownicza zakończyła się ok. godz. 12.20.


W minionym tygodniu ratownicy GP GOPR brali udział w zabezpieczeniu ratowniczych wielu imprez na wyciągach narciarskich oraz w górach.

Na Turbaczu w dniach 8-9.02 odbył się trening przewodników z psami ratowniczymi.

Zdj. Łukasz Ferko
Autor:

R.Z

Data publikacji:

2020-02-11
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.