Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 20.01.2020 09:04:12

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:0 °C
 • Widoczność:500 m
 • Opad:0 mm/m2/h
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:Naturalny
 • Gatunek śniegu:Mokry
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:1 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 30.09 - 6.10.19

W górach jesień i ruch turystyczny się zmniejszył, mimo to w ciągu ostatniego tygodnia zanotowaliśmy 4 akcje ratownicze.

03.10
Czwartkowy wieczór okazał się nader pracowity dla ratowników.

O godz. 18:12 przychodzi zgłoszenie o ciężkim poparzeniu bacy pod przełęczą Rozdziele w Pieninach. Mężczyzna, prawdopodobnie na skutek ataku padaczki, wpadł do ogniska. Po dotarciu na miejsce okazało się ze poszkodowany ma oparzenia sięgające 90% powierzchni ciała. Ratownicy GOPR wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego udzielili mężczyźnie pomocy i ewakuowali na lądowisko w Krościenku skąd został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł po kilku dniach w szpitalu.

W międzyczasie o godz. 18:37 przychodzi kolejne zgłoszenie również z Pienin. Turyści znaleźli na szczycie Sokolicy plecak z listem pożegnalnym wskazującym na próbę samobójczą. Ratownicy przystąpili do przeszukiwania rejonu urwisk Sokolicy. Niestety poszukiwany został odnaleziony martwy pod ścianą. Ratownikom pozostało jedynie przetransportować ciało do miejsca przekazania do karawanu. Z uwagi na trudny teren transport odbywał się z zastosowaniem technik linowych. Cała akcja zakończyła się około północy.

05.10

O godz. 12:09 ratownicy zostają wezwani w rejon przełęczy Rozdziele w Pieninach gdzie urazu stawu skokowego doznała 16-letnia turystka. Ratownicy ewakuowali poszkodowaną w doliny.

Tego samego dnia ratownicy udzielają jeszcze pomocy turystce, która w wyniku upadku na szlaku w rejonie szczytu Szafranówka nabawiła się urazu stawu łokciowego. Poszkodowana sama zjechała z góry koleją linową, po czym udała się do dyżurki GOPR w Szczawnicy. gdzie ratownicy opatrzyli uraz.

Tego samego dnia część z naszych ratowników brała udział w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w podkieleckim Masłowie w szkoleniu unifikacyjnym do działań ze śmigłowcem przy zastosowaniu technik linowych.

Przypominamy ze jesienią dni są krótsze i szybciej robi się ciemno, a dodatkowo w górach panują niskie temperatury i w wyższych partiach pojawiły się opady śniegu. Należy pamiętać o tym planując nasze wycieczki i zabierać ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Pamiętaj, w razie wypadku :

Numer ratunkowy w górach 985, 601 100 300
Aplikacja RatunekAutor:

R.Z

Data publikacji:

2019-10-07
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.