Sieci społeczne


Aktualna pogoda

Aktualizacja: 24.03.2019 09:08:38

Pogoda


 • Zachmurzenie:10/10
 • Temperatura:8 °C
 • Widoczność:1000 m
 • Opad:brak
 • Wiatr:bezwietrznie

 


 • Warunki turystyczne: średnie
 • Warunki narciarskie: brak danych
 • Rodzaj śniegu:brak danych
 • Gatunek śniegu:brak danych
 • Grubość pokrywy śnieżnej max.:0 cm
 • Grubość pokrywy śnieżnej min.:0 cm


Kronika GP GOPR 7 - 14.01.19

W ostatnim tygodniu na terenie Grupy Podhalańskiej spadło kolejnych kilka cm świeżego śniegu, szlaki były nie przetarte, warunki trudne. Ratownicy interweniowali w górach cztery razy, dodatkowo kilkakrotnie udzielali pomocy poszkodowanym na stokach narciarskich. W najbliższym tygodniu prognozowane są opady śniegu, apelujemy o rozsądek wybierając się na górskie wycieczki.

11.01

Transport żywności na polanę Malinowe w Paśmie Polic.

12.01

W godzinach popołudniowych do Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR przychodzi zgłoszenie z prośbą o pomoc od narciarza, który zjeżdżając z Turbacza w stronę Obidowej w rejonie polany Gorzec postanowił  - zamiast dalej jechać trasą - zjechać w dolinę bezpośrednio przez las. Niestety z uwagi na głęboki śnieg i trudny teren okazało się to niemożliwe. Mężczyzna utknął w przysypanym młodniku, jest przemęczony i nie ma jak powrócić do trasy narciarskiej. Na pomoc wyruszyło 4 ratowników na 3 skuterach śnieżnych, którzy wydostali narciarza ze śnieżnej pułapki i zwieźli go do doliny.

13.01

Około godziny 10 ratownik dyżurny odbiera zgłoszenie z Centrali o wypadku w rejonie schroniska pod Bereśnikiem. Po dotarciu na miejsce poszkodowany skarży się na silny ból pleców w okolicy lędźwiowej. Ze względu na trudny transport w dół oraz stan poszkodowanego, ratownik będący na miejscu podejmuje decyzje o wezwaniu  śmigłowca. Poszkodowany został przekazany załodze śmigłowca Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR.

Pierwszy raz do akcji użyty był quad, który został przekazany 12.01 do GOPR dzięki firmie Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZU.


W międzyczasie do dyżurki zgłasza się poszkodowana z urazem nadgarstka. Ratownik zabezpiecza uraz i informuje o dalszym postępowaniu.

Około godziny 16.00 zgłoszenie od 2 turystów którzy  podczas zjazdu z Gorca zgubili szlak nie wiedzą, gdzie się znajdują. W centrali ratownik dyżurny poprzez aplikacje Ratunek ustala pozycje zagubionych. W tym czasie wyruszają 2 zespoły ratownicze. Po około 30 min poszukiwań jeden z patroli znajduje poszukiwanych narciarzy. Poszkodowani w dobrym stanie zabezpieczeni termicznie zostają ewakuowane do miejsca zakwaterowanie.

Przypominamy wybierając się w góry o sprawdzeniu aktualnych warunków i instalacji aplikacji Ratunek.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300 lub 985.Autor:

A.K

Data publikacji:

2019-01-15
SPONSORZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

PARTNERZY GOPR


Grupa Podhalańska GOPR
al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiAProjekt i realizacja: ESC S.A.