×
 • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 21-28.06.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

21-28.06.2021

Rozpoczęły się wakacje. Jak co roku na górskie szlaki wyruszy z pewnością wielu turystów. Zalecamy, żeby każde wyjście w góry było dobrze przygotowane: trasa dobrana do umiejętności i kondycji, spakowany odpowiedni sprzęt oraz dokładnie sprawdzone warunki i prognozy pogody.

Już w ten weekend widać było wyraźny wzrost turystów na terenie działania GP GOPR. Warunki w górach są dobre.

W zeszłym tygodniu zanotowaliśmy następujące działania:

21.06, poniedziałek

 • Po południu GOPR odebrał zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy i ewakuacji z Lubogoszczy młodego turysty- uczestnika zorganizowanego obozu. Jest osłabiony. Po dotarciu i udzieleniu pomocy chłopiec został zabrany do szpitala w Rabce.

25.06, piątek

 • Ok. południa do GOPR dociera zgłoszenie o wypadku na ścieżce rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego- kobieta po upadku na rowerze, uraz głowy ogólne potłuczenia. Na miejsce w rejon Falsztyna ruszają dwa zespoły GOPR oraz ZRM. Po udzieleniu pomocy kobieta zostaje zabrana przez karetkę.

26.06, sobota

 • O godz. 2:45 Policja Nowy Targ prosi o pomoc w poszukiwaniach 14-letniego dziecka na Orawie. Chłopiec wyjechał na hulajnodze i nie wrócił do domu. Istnieje podejrzenie, że mógł udać się w teren górski. Na miejsce rusza natychmiast kilka zespołów GOPR. W terenie działa także Policja, Straż Pożarna oraz miejscowa ludność. Nad ranem do akcji włączają się kolejne grupy ratowników m.in. Grupa Beskidzka i Krynicka GOPR. Działania poszukiwawcze obejmują rejon Przywarówki, Pasma Granicznego, południowych stoków Babiej Góry oraz najbliższej okolicy domu.
  Działania wspierają psy ratownicze, z powietrza zespoły na dronach.
  Przed południem do akcji włącza się śmigłowiec TOPR, Straż Graniczna i kolejne zespoły ratowników. Po stronie słowackiej HZS, Rescue Orawa, a także Policja słowacka.
  W działaniach bierze udział blisko 250 osób.
  Ok. 17.00 udaje się odnaleźć chłopca po stronie słowackiej- jest osłabiony i wycieńczony. Chłopiec zostaje przetransportowany do Polski i przekazany na badania do karetki pogotowia.
 • Przed 12 udzielenie pomocy na Długiej Polanie- zranienia

27.06, niedziela

 • Po godz. 10 zgłoszenie o wypadku na Maciejowej w Gorcach- uczestnik wycieczki doznał poważnego urazu kończyny dolnej. Po dotarciu GOPR i zabezpieczeniu urazu, chłopiec został zabrany do szpitala w Rabce.
 • Przed 15 interwencja na Turbaczu- zranienia
 • Po 15 zgłoszenie wypadku na szlaku zielonym z Trzech Koron- uraz kończyny dolnej. Na miejsce rusza zespół ratowników. Po dotarciu poszkodowana zostaje zaopatrzona medycznie i w noszach Kong zniesiona do karetki GOPR.
 • 17:45 zgłoszenie o możliwym wypadku w Przełomie Dunajca- możliwa reanimacja jednego z uczestników spływu- informacja od przygodnych osób. Po dotarciu w rejon okazuje się,  że jedna z osób wypadła z pontonu i po dotarciu na brzeg była bardzo osłabiona. Po zebraniu sił wróciła dalej kontynuować spływ. Jedna z osób odebrała to jako potrzeba udzielenia nagłej pomocy. Na szczęście zgłoszenie okazało się fałszywym alarmem. W akcji oprócz GOPR brały udział Policja, Straż Pożarna, HZS.

W dniach 16-18.06.2021 na Dunajcu odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa na rzekach górskich, w którym wzięli udział ratownicy z Polski oraz Słowacji.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.eu

Rafał Zmarz


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy