Egzamin 2025
Ogłoszenie naboru na staż kandydacki
w Grupie Podhalańskiej GOPR na rok 2025
Czy chciałbyś nauczyć się nowych umiejętności, pracować w wartościowym zespole i pomagać osobom w niebezpieczeństwie w górach? Jeśli tak, to Grupa Podhalańska GOPR zaprasza osoby chcące zostać ratownikiem górskim, do zapoznania się z harmonogramem oraz wymogami egzaminu.
Harmonogram
- Etap I do 31 stycznia 2025 r. przyjmowanie zgłoszeń (link do kwestionariusza)
10 lutego 2025 r. powiadomienie osób zakwalifikowanych do egzaminu - Etap II 22 lutego 2025 r. egzamin - część zimowa (część kondycyjna i narciarska)
- Etap III kwiecień 2025 r. egzamin - część wiosenna (część topograficzna, nawigacyjna i wspinaczkowa)
Etap I kwalifikacji – zgłoszenie
Wypełniony kwestionariusz osobowy oraz podpisane klauzulę RODO i oświadczenia wraz z zaświadczeniem o niekaralności należy przesłać na adres szef.szkolenia@goprpodhale.pllub złożyć osobiście w siedzibie Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju do 31 stycznia 2025 r.
Etap II kwalifikacji – egzamin zimowy (1 dzień)
Część kondycyjna – test kondycyjny na nartach skiturowych po wyznaczonej trasie w oparciu o szlak zielony z Długiej Polany na Turbacz z wyposażeniem niezbędnym do odbycia egzaminu. Limit czasu ustalany jest w dniu egzaminu przez ratownika (przyjście za ratownikiem dyskwalifikuje z dalszej części egzaminu).
Część narciarska – egzamin praktyczny z umiejętności jazdy w terenie i po trasie przygotowanej – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę, a następnie jazda na stoku Długa Polana. Ocenie podlegają ewolucje zgodne z programem nauczania SITN (hamowanie pługiem do zatrzymania, ześlizg boczny, skręt "stop", jazda dowolna).
Etap III kwalifikacji – egzamin wiosenny (1 dzień)
Część topograficzna – egzamin ze znajomości topografii gór Polski, a w szczególności terenu działania Grupy Podhalańskiej GOPR oraz podstawowe informacje o górach, turystyce i ratownictwie.
Część nawigacyjna – przejście trasy na czas w zróżnicowanym terenie po wyznaczonych punktach (współrzędne GPS, azymut, opis miejsca na mapie). Konieczność posiadania kompasu, mapy terenu oraz odbiornika GPS lub aplikacji w telefonie umożliwiającej pracę ze współrzędnymi geograficznymi.
Część wspinaczkowa – egzamin z podstawowych węzłów wspinaczkowych (kluczka, ósemka pojedyncza, ósemka podwójna, zderzakowy podwójny, wyblinka, półwyblinka) i wspinaczka na wędkę (droga o trudności IV w skali UIAA).
Informacje dodatkowe
Aby przystąpić do egzaminu wstępnego należy mieć ukończone 18 lat, posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do jego odbycia oraz ubezpieczenie NNW i OC na czas trwania egzaminu.
Należy posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych, w górach i na stoku narciarskim. Część kondycyjna (egzamin zimowy) odbywa się na nartach skiturowych (dopuszcza się narty zjazdowe podczas egzaminu z ewolucji narciarskich). Sprzęt wspinaczkowy w części wiosennej zapewnia GOPR.
Uczestnik musi przystąpić do wszystkich etapów kwalifikacji w tym samym roku. O dopuszczeniu do drugiego etapu kwalifikacji decyduje szef szkolenia i komisja szkolenia GP GOPR. Pozytywne zaliczenie trzech etapów kwalifikacji będzie równoznaczne z przyjęciem na staż kandydacki w Grupie Podhalańskiej GOPR.
Uczestnicy egzaminu ponoszą koszt dojazdu oraz wyżywienia.
Wspomóż Grupę Podhalańską