×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Profilaktyka GP GOPR

Grupa podhalańska GOPR od kilkunastu lat prowadzi szereg programów i szkoleń profilaktycznych dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Oprócz najbardziej popularnego programu „W górach Bezpiecznie” zajęcia prowadzone są również w innych forach programowych w zależności od wieku, doświadczenia i liczebności grupy. Możliwe jest także indywidualne dobranie tematyki i lokalizacji zajęć.

„W górach bezpiecznie” to całodzienny program szkoleniowo-dydaktyczny prowadzony przez ratowników GOPR, skierowany do zorganizowanych grup z całej Polski mający na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznania z pracą ratowników górskich. Dodatkowym celem jest propagowanie wśród młodych ludzi turystyki górskiej oraz aktywnego wypoczynku. Program prowadzony od wiosny do jesieni składa się z 3 części.

  • Część I zajęcia teoretyczne -  zajęcia odbywają się w Stacji Centralnej GP GOPR - Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce - Zdrój. W czasie prelekcji młodzież poznaje zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zagrożenia, które występują w terenie górskim, sposoby zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody), uczy się postępowania w razie wypadku, poznaje numery ratunkowe w górach - 985, 601 100 300 oraz Aplikację Ratunek, a także inne aplikacje związane z bezpieczeństwem - np.: pogodowe. Poruszana jest tematyka niezbędnego wyposażenia turysty (zawartość plecaka, obuwie, ubiór itp.), podstawy wykorzystania mapy i elementy nawigacji w terenie. W zajęciach wykorzystywane są prezentacje multimedialne oraz materiały foto-video.
  • Część II zajęcia praktyczne -  drugi element programu odbywający się przy budynku GP GOPR. w Rabce - Zdrój. Młodzież podzielona na grupy bierze udział w zajęciach terenowych w formie stacji edukacyjnych. Uczestnicy biorą udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, ratownicy prezentują sprzęt oraz środki transportu wykorzystywane w ich pracy, uczestnicy także wcielają się w role ratowników i próbują udzielić pomocy oraz przetransportować np. w noszach wybraną osobę. Uczestnicy mają okazję spróbować swoich sił we wspinaczce - na dedykowanej do tego sztucznej ściance wspinaczkowej, a także poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wspinania. Dla starszych grup także nauczanie węzłów używanych podczas wspinaczki, sposobów asekuracji i budowy stanowisk wspinaczkowych.
  • Część III zajęcia terenowe - trzecia część spotkania to wyjście w góry wraz z ratownikami. Grupa wyrusza z Rabki (Stacji GP GOPR) i szlakiem czerwonym udaje się na Maciejową (812.m.n.p.m.) do bacówki PTTK. Uczestnicy mogą w praktyce wykorzystać umiejętności nabyte w czasie zajęć teoretycznych.

Program jest bardzo popularny wśród szkół oraz grup wypoczywających na terenie województwa małopolskiego. Wiadomości i umiejętności praktyczne nabyte przez dzieci w czasie trwania Programu „W górach bezpiecznie” są bardzo ważne i z pewnością będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w górach oraz świadomości turystów.

Kontakt w sprawie zajęć profilaktycznych:

Stacja Centralna GP GOPR, al. 1000-lecia 1, 34-700 Rabka-Zdrój
Tel. 0-18 267 68 80 lub 0-18 267 64 58

PARTNERZY GOPR 

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 736-10-39-808
REGON: 000706869
KRS: 0000156881

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Jakub Smaza
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy