×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Grupa Podhalańska GOPR

Kiedyś.... czyli historia powstania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rabce

Po II wojnie światowej szlaki turystyczne Gorców, Pienin i Beskidu Wyspowego zapełniły się turystami, zaczęto notować coraz więcej wypadków, sprawa organizacji ratownictwa górskiego na tym terenie stała się dla Oddziału PTT w Rabce zadaniem pierwszoplanowym. W grudniu 1954 roku grupa rabczańskich działaczy turystycznych m. in. Czesław i Elfryda Trybowscy, Emil Węglorz przystąpiła do organizacji Rabczańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W 1955 r. wybrano pierwszy zarząd Rabczańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego Prezesem został Czesław Trybowski.

Pierwsze miesiące działalności nie były łatwe. Brak bazy, sprzętu ratowniczego i doświadczenia nadrabiano zaangażowaniem i młodzieńczym entuzjazmem. Ratownicze "wykształcenie" zdobywano na kursach w Tatrach i Beskidach. Zaczęły powstawać Sekcje Operacyjne w terenie. W Nowym Targu w 1956 roku, w Krościenku w 1957 roku, w Szczawnicy w 1962 roku, a w 1967 roku w Limanowej. Następnie w Ochotnicy Górnej, Kamienicy, Niedźwiedziu i na Orawie. 

W 1965 roku Zarząd Grupy Rabczańskiej podejmuje Uchwałę przyjęcia przez Grupę imienia Krzysztofa Berbeki, tragicznie zmarłego ratownika tatrzańskiego po wypadku w Alpach. 14 października 1970 r. Grupa zmienia nazwę na Podhalańską, jako bardziej adekwatną do terenu swojego działania. Kroniki podhalańskiego pogotowia notują ciężkie wielogodzinne wyprawy poszukiwawcze, transporty w trudnym i rozległym terenie. Kadra zawodowa powiększa się o nowych ratowników, którzy w schronisku na Turbaczu pełnią stały dyżur. 

Długoletnie starania ówczesnych władz Grupy Naczelnika Władysława Mlekodaja i Prezesa Adama Jurczakiewicza o wybudowanie w Rabce stacji GOPR z prawdziwego zdarzenia zostały uwieńczone sukcesem. W 1984 roku zostaje oddany do użytku budynek przy alei Tysiąclecia 1, którym mieści się stacja centralna Grupy Podhalańskiej.


Grupa Podhalańska GOPR obecnie

Teren działania Grupy obejmuje wschodnie stoki Babiej Góry i przełęczy Krowiarki, Pasmo Polic, Pasmo Podhalańskie, Orawę, Gorce, Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego i Pieniny. Łącznie to około 1500 km szlaków turystycznych i 4200 km2 powierzchni, 4 duże koleje linowe krzesełko i ok. 50 wyciągów narciarskich. 

Grupa liczy 360 ratowników działających w Sekcjach Operacyjnych: Rabka - Orawa, Niedźwiedź, Limanowa, Kamienica, Ochotnica, Szczawnica, Krościenko i Nowy Targ. W naszych szeregach działa:

  •  18 ratowników zawodowych;
  •  25 instruktorów;
  •  8 starszych instruktorów.  

Rocznie ratownicy Grupy Podhalańskiej uczestniczą w około 700 akcjach, wyprawach i interwencjach, przepracowując  3000 godzin na rzecz bezpieczeństwa ludzi - nie tylko w górach. W naszej pracy pomagają nam również specjalnie szkolone psy ratownicze, które współpracują z nami podczas poszukiwań, akcji i działań profilaktycznych. W Grupie Podhalańskiej GOPR aktywnie działa 8 przewodników psów. Wśród naszych czworonogów są owczarki niemieckie, beligijskie, labradory i border collie. Grupa dysponuje nowoczesnymi środkami transportu i sprzętem ratowniczym. W akcjach ratunkowych i poszukiwawczych wspomagamy się rozbudowanym systemem nawigacyjnym GPS i doskonale wyszkolonymi ratownikami. Aktywnie współpracujemy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Państwową Strażą Pożarną i Policją. 


Oprócz działalności ratowniczej Grupa prowadzi również szeroką działalność profilaktyczną - imprezy plenerowe, pokazy sprzętu GOPR, prelekcje profilaktyczne oraz całodzienne imprezy dydaktyczne połączone z pokazami pierwszej pomocy, wspinaczką na ścianie oraz wycieczką topograficzną w góry.

PARTNERZY GOPR 

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

Wsparcie Grupy Podhalańskiej GOPR

Wybierz kwotę:

5 zł 10 zł 20 zł 50 zł 100 zł 200 zł

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 736-10-39-808
REGON: 000706869
KRS: 0000156881

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Jakub Smaza
email: iod@gopr.pl
Gorczański Park Narodowy