×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 28.06-05.07.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

28.06-05.07.2021

Pierwszy tydzień lipca to okres względnie dobrej pogody na wędrówki w górach. Niezbyt wysokie temperatury i słoneczne dni zachęcają do wycieczek. Należy brać pod uwagę, że lipiec to również czas gwałtownych zmian pogody, szczególnie burze potrafią być nagłe. Dlatego zalecamy dokładne sprawdzanie prognoz, obserwację pogody w górach i śledzenie radarów pogodowych.

Na szlakach znowu tłoczno. Coraz więcej osób wybiera inne formy aktywności górskiej np. rowery czy paralotnie. Wszystkim zalecamy zainstalowanie darmowej Aplikacji Ratunek.

W górach zanotowaliśmy następujące działania:

28.06,

  • Ok. 11 zgłoszenie z tzw. Ksiąg w Wąwozie Homole, kobieta doznała poważnego złamania kończyny dolnej. Na miejsce rusza 6 ratowników i zabezpiecza uraz. Z uwagi na bolesność do akcji zostaje zadysponowany śmigłowiec TOPR, który po przyziemieniu zabiera poszkodowaną do zakopiańskiego szpitala.
  • Po 16 Policja w Makowie Podhalańskim prosi GOPR Podhale i GOPR Beskidy do włączenia się do akcji poszukiwawczej w rejonie Zawoi- mężczyzna, prawdopodobna próba samobójcza. Logowanie telefonu w terenie górskim. Działania GOPR mają na celu sprawdzenie rejonu Hali Krupowej, Przysłopu oraz Miśkowców Groniu. Kilkudziesięciu ratowników GOPR przeszukuje pieszo, za pomocą quadów oraz z pokładu śmigłowca policyjnego teren. DO akcji włączają się psy ratownicze. W poniedziałek nie udaje się odnaleźć mężczyzny, dodatkowo był wiedziany po południu w Zawoi Wełczy w terenie zurbanizowanym. Na tym działania GOPR Podhale zostają zakończone, dalsze poszukiwania prowadzi Policja oraz GOPR Beskidy.

29.06,

  • Przed 15 ratownicy GOPR zostają wezwani pod Wysoką w Małych Pieninach, gdzie pomocy potrzebuje osoba z urazem kończyny dolnej. Na miejsce rusza zespół ratowników i po udzieleniu stosownej pomocy zabiera poszkodowaną do Jaworek.

02.07,

  • Po 14 transport osoby na szczepienie z trudnodostępnego przysiółka Bereśnik
  • Przed 15 interwencja na Turbaczu- zranienia

04.07,

  • Ok. 13 GOPR zostaje wezwany na dolną stację kolejki PKL na Palenicę, pomocy potrzebuje młoda turystka, która uskarża się na silne bóle brzucha, jest bardzo osłabiona. Po dotarciu i przebadaniu poszkodowanej ratownicy wezwali na miejsce karetkę pogotowia.
  • Przed 14 zgłoszenie z Łapsowej Polany- 6 letnie dziecko, oparzenie wrzątkiem. NA miejsce rusza zespół ratowników z Długiej Polany i opatruje uraz. Po zabezpieczeniu dziecko zostaje zabrane do Nowego Targu.

W minionym tygodniu ratownicy GP GOPR brali udział w kilku działaniach profilaktycznych o bezpieczeństwie w górach oraz szkoleniu topograficznym w Beskidzie Makowskim.
We wtorek 30.06 GP GOPR była gospodarzem wyjazdowego spotkania zespołu Zarządzania Kryzysowego Województwa Małopolskiego na czele z Wojewodą Małopolskim, gdzie omawiano przygotowanie Służb do wakacji 2021.

Rafał Zmarz

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy