×
  • gopr podhale - obrazek tła 8
  • gopr podhale - obrazek tła 1
  • gopr podhale - obrazek tła 2
  • gopr podhale - obrazek tła 3
  • gopr podhale - obrazek tła 4
  • gopr podhale - obrazek tła 7
  • gopr podhale - obrazek tła 6
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Kronika GP GOPR 07.09 - 13.09.2020 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

07.09 - 13.09.2020

Wydaje się, że pogoda nie zauważyła, że skończyły się wakacje i temperatury przypominają nam niedawne lato. Jedynie zachód słońca jest coraz wcześniej, o czym trzeba pamiętać planując wędrówki. W ostatnim tygodniu w górach turystów było sporo, a w weekend  - w najbardziej popularnych miejscach - wręcz tłoczno. Niestety, ale przełożyło się to na dość dużą, jak na tę porę roku, ilość wypadków.

W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy następujące działania w górach:

07.09, poniedziałek

- około godz. 15. otrzymaliśmy zgłoszenie, że w schronisku Orlica w Pieninach znajduje się turystka ze złamaną rękę. Wobec faktu, że schronisko znajduje się w mieście na miejsce zadysponowano karetkę pogotowia.

08.09, wtorek

- około godz. 18. otrzymaliśmy zgłoszenie, że w ośrodku na Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym znajduje się poszkodowana osoba z raną ciętą nogi. Na miejsce dotarł zespół z Centralnej Stacji Ratunkowej z Rabki-Zdroju, który po udzieleniu pomocy przetransportował poszkodowaną osobę do szpitala.

- w godzinach wieczornych otrzymaliśmy zgłoszenie o braku kontaktu z grzybiarzem w rejonie Ochotnicy Górnej. Mężczyzna nie wrócił na czas na umówione miejsce zbiórki. Podczas przygotowań do wyjazdu nawiązał on kontakt ze znajomymi.

- o godz. 21.35 otrzymaliśmy zgłoszenie z CPR, że na trudno dostępnym osiedlu Przysłop w Szczawnicy znajduje się mężczyzna z zaburzeniami neurologicznymi. Po dotarciu na miejsce ratowników ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy podjęta została decyzja o transporcie poszkodowanego śmigłowcem LPR.

10.09, czwartek

- na prośbę Grupy Beskidzkiej GOPR nasi ratownicy brali udział w poszukiwaniach grzybiarza w rejonie miejscowości Białki nieopodal Makowa Podhalańskiego. Poszukiwania odbywały się w bardzo trudnym terenie, wykorzystano w nich również psa. Na szczęście mężczyznę odnaleziono.

11.09, piątek

- około południa ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy zaopatrują rany rowerzystki, która po upadku dotarła do dyżurki o własnych siłach.

12.09, sobota

- o godz. 3 w nocy ratownik pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej na Turbaczu udziela pomocy kobiecie z bólami w klatce piersiowej. Na miejsce zostaje wysłany także zespół ze Stacji Ratunkowej na Długiej Polanie, który następnie transportuje kobietę do oczekującej karetki pogotowia.

- około godz. 14. ratownicy pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym udzielali pomocy 16.letniemu rowerzyście, który podczas zjazdu na rowerze na skutek upadku doznał urazu nadgarstka.

- na czarnym szlaku prowadzącym na Kudłoń w Gorcach turystka doznała bolesnego urazu stawu skokowego. Z uwagi na trudny teren (brak możliwości dojazdu), po zaopatrzeniu, została przetransportowana w noszach KONG do karetki górskiej, a następnie zwieziona w dolinę.

- około 17.30 otrzymujemy informację, że na Ścieżce Pienińskiej, poważnego urazu uda doznał 49.letni mężczyzna. Po udzieleniu pomocy przez ratowników słowackich został on przy dawnym przejściu granicznym przekazany  ratownikom pełniącym dyżur w Stacji Ratunkowej w Szczawnicy.

13.09, niedziela

- ratownicy wspierają Policję w poszukiwaniach 7.letniego chłopca z chorobą autystyczną, który wyszedł w nieznanym kierunku z jednego z rabczańskich pensjonatów.


W ostatnim tygodniu kilku ratowników naszej Grupy wzięło udział w centralnym szkoleniu z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących, które zorganizowane zostało w ramach cyklu szkoleń na stopień starszego ratownika. Zajęcia odbywały na terenie Grupy Podhalańskiej GOPR, w rejonie Szczawnicy i toru kajakowego Wietrznice na Dunajcu.

Ponadto, troje przewodników psów Grupy Podhalańskiej GOPR wzięło udział w 25.Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady, który odbył się w Lądku-Zdroju. Wzięli oni udział w wydarzeniu "Cztery łapy ratownika". Było to spotkanie z przewodnikami psów GOPR i naszymi czworonożnymi ratownikami. Można było porozmawiać o ich pracy, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności naszych psiaków.

Paweł Konieczny

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusBMW PolskaPKN ORLEN oraz Tatra

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.euSPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Logo MSWiAGOPR realizuje zadania
z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSWiA

Województwo małopolskie