×
 • gopr podhale - obrazek tła
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Kronika GP GOPR 10.08 - 16.08.2020 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

10 - 17.08.2020

Szczyt sezonu letniego w górach. Jak co roku Podhale w połowie sierpnia zapełniło się turystami. Szlaki pełne wędrowców, a znalezienie wolnego miejsca na parkingu graniczy z cudem. Dla GOPR to czas wzmożonej pracy w górach. Codziennie ratownicy podejmują działania.

W dniu 10.08 przewodnicy psów ratowniczych GP GOPR gościli na poligonie Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP KĘTY, gdzie wspólnie przeprowadzili trening.

W dniach 10 - 14.08 ratownicy GOPR oraz funkcjonariusze Policji odbyli wspólne szkolenie na śmigłowcu BlackHawk, podczas którego ćwiczono techniki linowe wykorzystywane przy współpracy ze śmigłowcem.

10.08.2020, poniedziałek

 • 14.14 wypadek w schronisku Trzy Korony- uraz kończyny dolnej, przekazanie do karetki pogotowia
 • Po godz. 15 wezwanie nad Młynne w Gorcach, gdzie turysta doznał urazu kończyny dolnej. Po dotarciu i udzieleniu pomocy osoba poszkodowana została przekazana do samochodu prywatnego.
 • Po 19 wypadek na Przełomie Dunajca- Ścieżka Pienińska

11.08.2020, wtorek

 • Po godz. 15 zgłoszenie o wypadku na Cietniu w Beskidzie Wyspowym - kobieta uraz kończyny dolnej. Na miejsce wyjechał zespół ratowników z Rabki i dalej szlakiem ze Szczyrzyca na miejsce wypadku. Po ustabilizowaniu kończyny transport do samochodu prywatnego. Akcja kończy się po 16.
 • Po 19 na jednej ze skałek Przełomu Białki utknął mężczyzna wraz z synem - nie są w stanie zejść na dół. Po dotarciu i założeniu specjalnych uprzęży dwójka pechowców została asekurowana sprowadzona na dół.
 • Niemal w tym samym czasie zgłoszenie o zaginięciu grupy osób wraz małymi dziećmi pomiędzy Jaworkami a Przechybą. Ratownicy po ustaleniu pozycji z uwagi na zapadający zmrok oraz wiek dzieci dotarli na miejsce i ewakuowali turystów na dół.

12.08.2020, środa

 • Ok. 10.30 na Wierchu Kudowskim (masyw Lubania, Gorce) dochodzi do poważnego wypadku. Na 23-letnią turystykę spadł duży konar drzewa – osoba doznała urazu głowy. Na miejsce wyruszył zespół ratowników GOPR oraz poproszono toprowskiego Sokoła o przylot i szybką ewakuację śmigłowcem do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratowników GP GOPR oraz załodze śmigłowca TOPR dziewczyna szybko znalazła się w szpitalu w Nowym Targu.
 • Po 11 zgłoszenie o urazie nogi u 46-letniego mężczyzny na Palenicy. Po dotarciu i zabezpieczeniu urazu poszkodowanego zwieziono do Szczawnicy.

14.08.2020, piątek

 • Po 14.30 wypadek rowerowy Szczawnicy- uraz kończyny dolnej.
 • Ok. 14.50 zgłoszenie z okolic Gorca Troszackiego turysta został najprawdopodobniej ukąszony przez żmiję. Na miejsce rusza zespół ratowników, udzielają pomocy i ewakuują poszkodowanego do Rzek.

15.08.2020, sobota

 • Ok. 15 zgłoszenie o wypadku paralotniarza na Skrzętli (Beskid Wyspowy) - mężczyzna, poważny uraz kończyn dolnych. Po zabezpieczeniu GOPR zabiera poszkodowanego do szpitala w Limanowej.

16.08.2020, niedziela

 • Po godz. 8 rano GOPR udziela pomocy na Turbaczu turyście z urazem śródstopia. Po udzieleniu pomocy medycznej 37-letni mężczyzna został zabrany do szpitala w Nowym Targu.
 • Po 14 wypadek rowerowy w rejonie Rozdziela pod Turbaczem- mężczyzna uraz klatki piersiowej (rana kłuta), problemy z oddychaniem. Na miejsce natychmiast ruszyły dwa zespoły GOPR oraz śmigłowiec LPR z Krakowa. Po zabezpieczeniu mężczyzna został zabrany śmigłowcem ratowniczym do szpitala.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają zmienną pogodę – wystąpić mogą burze i silne opady deszczu.
Sprawdzajmy szczegółowo prognozy.

Rafał Zmarz

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusBMW PolskaPKN ORLEN oraz Tatra

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.euSPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Logo MSWiAGOPR realizuje zadania
z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSWiA

Województwo małopolskie