×
  • gopr podhale - obrazek tła 8
  • gopr podhale - obrazek tła 1
  • gopr podhale - obrazek tła 2
  • gopr podhale - obrazek tła 3
  • gopr podhale - obrazek tła 4
  • gopr podhale - obrazek tła 7
  • gopr podhale - obrazek tła 6
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Kronika GP GOPR 31.08 - 06.09.2020 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

31.08 - 06.09.2020

Skończyły się wakacje i ruch turystyczny w górach zdecydowanie zmalał. Jedynie w sobotę, z uwagi na bardzo dobrą pogodę, w górach było tłoczno. Na szczęście w ostatnim tygodniu wypadków górskich było zdecydowanie mniej niż w tygodniach poprzednich.

W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy następujące działania w górach:

31.08, poniedziałek

- około południa ratownicy GP GOPR pełniący służbę w Stacji Ratunkowej w Szczawnicy udają się w rejon Szafranówki, gdzie starszy mężczyzna skarży się na bóle w klatce piersiowej, a także ma problemy z oddychaniem. Z uwagi na jego stan, podjęto decyzję o konieczności transportu śmigłowcem LPR do szpitala w Nowym Targu.

01.09, wtorek

- w godzinach wieczornych ratownicy wyruszają w rejon Uklejny w Beskidzie Średnim nieopodal Myślenic, gdzie bolesnej kontuzji kostki doznała kobieta, która nie jest w stanie kontynuować wycieczki. Po dotarciu na miejsce udzielono jej pierwszej pomocy i przetransportowano do szpitala w Myślenicach.

05.09, sobota

- nieco przed godziną 15. ratownik pełniący służbę w Stacji Ratunkowej w schronisku pod Turbaczem został wezwany do znajdującej się nieopodal schroniska kobiety, która zasłabła. Po udzieleniu pomocy została ona przetransportowana do Nowego Targu.

- niemal w tym samym czasie ratownicy pełniący służbę w Stacji Ratunkowej na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym zostają wezwani do udzielenia pomocy kobiecie, która wywróciła się podczas zjazdu rowerem na jednej z tras rowerowych. Po udzieleniu pomocy została ona przekazana do oczekującej przy dolnej stacji kolei karetki pogotowia.

W ostatnim tygodniu dwóch zawodowych ratowników naszej Grupy wzięło udział w jednym ze szkoleń w ramach kursu instruktorskiego. Tym razem tematyka dotyczyła ratownictwa ścianowego, a zajęcia odbywały się w Dolinie Będkowskiej - na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Troje przewodników naszych psów szkoliło się natomiast z czworonogami w Tycznie, pod Łodzią. Głównym tematem zajęć było szeroko rozumiane posłuszeństwo.

W sobotę - 5 września - w Chacie Pieniny w Leśnicy na Słowacji, delegacja naszych ratowników wzięła udział w uroczystości otwarcia ścieżki ratowników górskich. Ścieżka został wytyczona po istniejących szlakach, a w jej ramach przygotowano i zamontowano tablice informacyjne z opisanymi panoramami górskimi, informacjami o bezpiecznym poruszaniu się po górach oraz telefonami alarmowymi. Projekt przygotowała Horská služba Pieninského národného parku, a Grupa Podhalańska GOPR była jednym z partnerów projektu.

Paweł Konieczny

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusBMW PolskaPKN ORLEN oraz Tatra

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.euSPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: poczta@gopr-podhale.pl


Logo MSWiAGOPR realizuje zadania
z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSWiA

Województwo małopolskie