×
  • gopr podhale - obrazek tła
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 01 - 07.03.2021 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

1 - 7.03.2021

Pierwszy tydzień marca i pogoda potwierdziła stare polskie przysłowie. Było trochę prawie już wiosennego słońca, lekkie opady, silne wiatry, zmienna widoczność. Pomimo nieprzewidywalnej pogody turystów całkiem sporo.
Warunki zmienne- powrót mrozów spowodował mocne oblodzenia szlaków.
Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego.
Stoki narciarski przeżywały prawdziwe oblężenie, pewnie z uwagi na chęć wykorzystania już i tak opóźnionego sezonu. Niestety na stokach narciarskich doszło do bardzo wielu wypadków. Tylko w zeszłym tygodniu zanotowaliśmy prawie 40 zdarzeń. Niektóre to poważne urazy. Warunki na stokach jeszcze dobre, ale apelujemy o rozważną i bezpieczną jazdę.

W górach mieliśmy niezbyt dużo pracy, głównie interweniowaliśmy przy niegroźnych urazach.

W górach zanotowaliśmy następujące działania:

1.03:

  • Po godz. 18 zgłoszenie z prośbą o pomoc- wyczerpany mężczyzna ma problem z poruszaniem oraz lokalizacją dokładnej pozycji w Gorcach. Po niedługiej chwili udaje się namierzyć turystę za pomocą Aplikacji Ratunek w rejonie Potaszniej na drodze do Koninek. Na miejsce wyruszyły dwa zespoły GOPR i po udzieleniu pomocy i wzmocnieniu udało się ewakuować mężczyznę do Koniny. Akcja kończy się o 21.

3.03:

  • Po 9 rano ratownicy GOPR pomagają w transporcie starszej osoby z Gronia do Szczawnicy-szczepienie Covid.

6.06:

  • Po 14 udzielenie pomocy turyście na Turbaczu- uraz ręki.
  • Przed 15 niemal w tym samym czasie dwa wypadki w rejonie Turbacza- potrzeba udzielenia pomocy dwójce narciarzy skitourowych- wyczerpanie oraz uraz kończyny dolnej.W dwóch przypadkach osoby poszkodowane zostały ewakuowane do Obidowej do transportu prywatnego.

7.06:

  • Przed 12 na Turbaczu ratownicy GOPR udzielają pomocy turyście, który w wyniku upadku doznał bolesnej kontuzji kończyny górnej.
  • Po godz. 12 wypadek na trasach narciarskich na Mogielicy- mężczyzna uraz ręki. Ratownicy po dotarciu i zabezpieczeniu urazu przekazali mężczyznę do samochodu prywatnego.

W marcu ratownicy GP GOPR brali udział w wielu szkoleniach. Część brała udział w kolejnej części kursu instruktorskiego - część lawinowa oraz ratownictwa ścianowego zimą, która odbywała się w Karkonoszach. W weekend na Hali Krupowej odbyło się kolejne szkolenie z programu INTERREG PL/SK, gdzie wspólnie szkolą się ratownicy z Polski oraz Słowacji. Tym razem tematem zajęć były różne aspekty zimowego ratownictwa, w tym transport w noszach Sked, poruszanie na skitourach czy medycyna. W marcu trwają także szkolenia ratowników zawodowych, którzy utrwalają tematy zimowego ratownictwa.

W najbliższym czasie planowane jest szkolenie śmigłowcowe wraz ze Strażą Graniczną na śmigłowcu Sokół.

Rafał Zmarz

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl

Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy