×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 06 - 12.09.2021 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 06.09 - 12.09.2021 r.

W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy następujące działania w górach:

07.09

  • Kilka minut po godzinie 11 do dyżurki GP GOPR w Szczawnicy dociera zgłoszenie o zasłabnięciu kobiety na placu pod Źródłem Szymon. Na miejsce udaje się zespół, który  udziela pomocy  kobiecie. Finalnie poszkodowana trafia pod opiekę ratowników ZRM.

08.09

  • Prośba o wsparcie poszukiwań w Rejonie jeziora Czorsztyńskiego. Ratownicy GOPR prowadzą poszukiwania z pomocą psów ratowniczych oraz z wykorzystaniem dronów.

10.09

  • W godzinach nocnych na prośbę Grupy Krynickiej GOPR ratownicy GP GOPR udają się do Trzetrzewiny. Prowadzone są tam poszukiwania 90-letniej osoby z demencją, po wykonaniu przydzielonych zadań ratownicy wracają do stacji.

11.09

  • Do stacji Centralnej dociera zgłoszenie o wypadku rowerowym na Śnieżnicy. Na miejsce dociera zespół ratowniczy, po wykonaniu medycznych czynności poszkodowany zostaje ewakuowany i przekazany do ZRM.

12.09

  • Pierwsze tego dnia zgłoszenie dociera do Stacji Centralnej ok godziny 4 w nocy. Pomocy potrzebuje dziecko z dusznością w jednej z bacówek pod Turbaczem. Po dotarciu ratownicy wykonują medyczne czynności i ewakuują poszkodowanego wraz z opiekunem do samochodu.
  • Ok godz. 16 Ratownik dyżurny odbiera zgłoszenie o wypadku rowerowym w rejonie Maciejowej. Ratownicy po zaopatrzeniu poszkodowanej ewakuują ją do własnego transportu.
  • Równocześnie ratownicy pełniący dyżur w Szczawnicy pomagają kobiecie z problemami  oddechowymi. Ratownicy decydują o wezwaniu na miejsce ZRM.
  • Ostatnie tego dnia zgłoszenie dociera do Stacji Centralnej GP GOPR kilka minut przed 19. CPR Kraków przekazuje informację o zaginięciu turysty w drodze z Turbacza do Koninek. Z wywiadu wynika, iż zaginiony ma 80 lat i nie jest przygotowany do nocnej wędrówki. W rejon działania udają się 2 zespoły ratownicze, po kilkudziesięciu minutach działań udaję się odnaleźć poszukiwanego. Ratownicy w stanie dobrym ewakuują turystę do Koninek.

W mijającym tygodniu Ratownicy GP GOPR brali również udział w kilku szkoleniach. W szkoleniu centralnym z zakresu ratownictwa na rzekach górskich, które odbywało się na terenie działania naszej grupy, udział brało dwóch naszych ratowników oraz jeden instruktor ratownictwa górskiego. W obozie jaskiniowym kursu instruktorskiego udział brało dwóch ratowników - kandydatów na instruktorów ratownictwa górskiego. Obóz odbywał się w Rzędkowicach (teren Jury Krakowsko - Częstochowskiej). Przewodnicy Psów Ratowniczych GP GOPR na terenie działania naszej grupy realizowali wspólnie z Policjantami z KWP we Wrocławiu oraz KWP w Szczecinie szkolenie z zakresu poszukiwania przy użyciu psów osób martwych. Ćwiczenia odbywały się m.in.: na poligonie psów ratowniczych Grupy Podhalańskiej oraz tereny Kopalni Kamienia OSIELEC S.A. 

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLEN.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy