×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 14.02.2022 r. – 20.02.2022

Miniony tydzień rozpoczął się bardzo słonecznie stwarzając dobre warunki do uprawiania zimowej turystyki górskiej i narciarskiej. Trwające ferie gwarantowały dużą frekwencję na wszystkich stokach narciarskich, które są zabezpieczana przez ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Z końcem tygodnia wraz z niżem Eunice, służba meteorologiczna ogłosiła alerty pogodowe zapowiadając silny wiatr, a nawet burze ze śniegiem i deszczem włączenie. Niestety prognozy te w wielu przypadkach się potwierdziły w wyniku czego warunki uległy znacznemu pogorszeniu. W kronice minionego tygodnia zapisaliśmy następujące zdarzenia:

14.02.2022 r.

Pieniny. Do dyżurki w Szczawnicy dociera zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy osobie, która uległa upadkowi podczas zejścia szlakiem w Wąwozie Homole. Po dotarciu na miejsce, poszkodowany uskarża się na ból w okolicy nadgarstka. Osobę zabezpieczono, a następnie
przetransportowano na parking i przekazano pod opiekę krewnym.

Pieniny. Z centrali do dyżurnych w Szczawnicy dociera zgłoszenie o wypadku na stoku narciarskim w Jaworkach. Po dotarciu do poszkodowanego i zebraniu wywiadu ustalono, że doszło utraty przytomności (niepamięć wsteczna ), a sam poszkodowany uskarża się na uraz kręgosłupa. W badaniu urazowym zgłasza ból klatki piersiowej, głowy i tkliwość odcinka piersiowego kręgosłupa. Ratownicy zabezpieczyli poszkodowaną w materacu próżniowym i ewakuowali na parking gdzie została przekazana do ZRM.

16.02.2022 r.

Pieniny. Na prośbę ZRM, ratownicy udzielają pomoc w transporcie chorego do karetki z trudno dostępnego miejsca zamieszkania.

18.02.2022 r.

Pieniny. Do centrali dociera zgłoszenie o poszkodowanej, która uległa upadkowi na niebieskim szlaku pomiędzy Ostrą Skałą a Górą Zamkową. W wyniku upadku prawdopodobnie doszło do złamania prawej dolnej kończyny. Poszkodowana nie może kontynuować samodzielnie wycieczki i zostaje ewakuowana na parking przy starcie szlaku. Przekazana do prywatnego środka transportu pod opiekę męża.

Gorce. Podczas szkolenia skiturowego, trzech uczestników doznaje kontuzji i nie są w stanie kontynuować podejścia na Turbacz. Po wezwaniu i dotarciu na miejsce ratowników, osoby zostały zabezpieczone i przetransportowane do schroniska na Turbaczu.

19.03.2022 r.

Gorce. Do dyżurnego ratownika na Turbaczu dociera zgłoszenie o konieczności udzielenia pomocy osobie która doznała kontuzji na trasie biegowej na Turbacz. Po dotarciu na miejsce i zabezpieczeniu poszkodowanego, zostaje on przetransportowany na Parking i przekazany pod opiekę krewnych.

20.02.2022 r.

Francja. Z aplikacji RATUNEK do centrali dzwoni osoba i prosi o udzielenie pomocy. Sprawę komplikuje fakt, że poszkodowany znajduje się na terenie Francji na granicy z Szwajcarią i Włochami
w departamencie Auvergne-Rhône-Alpes. Z krótkiego wywiadu wynika, że uległ upadkowi i nie jest wstanie kontynuować wycieczki. Z danych GPS wynikało, że znajduje się po zachodniej stronie szczytu Pointe d'Andey. Po nawiązaniu kontaktu z francuską służba górską udaje się skoordynować akcję ratunkową. Na miejsce wypadku francuscy ratownicy zadysponowali śmigłowiec, który zabezpieczył i przetransportował bezpiecznie poszkodowanego. Dziękujemy naszym Kolegom we Francji, którzy do zakończenia akcji informowali o podejmowanych krokach.

Obecność ratowników na zorganizowanych stokach narciarskich.

W minionym tygodniu ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR udzieli pomocy w 51 wypadkach na stokach narciarskich.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obecnie warunki na szlakach są średnie i w ciągu dnia rozmokły i ciężki śnieg sprzyja szybkiemu przemoczeniu obuwia. Wieczorne przymrozki powodują zalodzenie szlaków. W ciągu dnia zalecamy ostrożność zwłaszcza w zacienionych miejscach. Po ostatnich wichurach na niektórych szlakach mogą zalegać jeszcze powalone drzewa.

Jak zawsze zachęcamy do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale apelujemy o zdroworozsądkowe podejście do planowanych aktywności i sumienną ocenę własnych możliwości. Pamiętajmy o sprawdzeniu prognozy pogody, zapoznaniu się z komunikatem lawinowym. Gorąco zachęcamy do ściągnięcia aplikacji RATUNEK (jak pokazał przykład akcji z niedzieli, aplikacja działa również poza krajem) i naładowania telefonu przed wyjściem w góry.

Rafał Zmarz

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZU, Plus oraz PKN ORLEN, a działalność naszego Pogotowia współfinansowana jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

PARTNERZY GOPR 

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy