×
 • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR  16.08-22.08.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR  16.08-22.08.2021

 

Wakacje powoli zbliżają się do końca, jednak ruch turystyczny w górach jest nadal bardzo duży. Niestety przekłada się to na liczbę wypadków- GOPR w zeszłym tygodniu interweniował kilkanaście razy.
W najbliższym czasie synoptycy zapowiadają ochłodzenie oraz intensywne opady deszczu. Należy wziąć do pod uwagę planując trasy.
Pomimo sezonu turystycznego ratownicy brali udział w szkoleniach.
W ostatnim czasie wraz z ratownikami słowackimi uczestniczyli w szkoleniu z zakresu poruszania latem w górach na terenie Tatr, Niżnych Tatr oraz Pienin. Dodatkowo przewodnicy psów brali udział w kolejnym treningu ratowniczym.

 

16.08  poniedziałek

 • Ratownicy w Szczawnicy udzielają pomocy dziewczynce która zgłosiła się na dyżurkę z bólami brzucha.

18.08  środa

 • Po godzinie 9:00 Ratownicy dostają wezwanie na Stare Wierchy gdzie 1,5-letnie dziecko zostało poparzone wrzątkiem. Zadysponowani z Rabki-Zdrój ratownicy  po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowali poszkodowanego do czekającej w dolinie karetki.
 • W popołudniowej porze kolejne wezwanie. W trakcie zbierania grzybów jedna z uczestniczek doznała złamania nogi w rejonie szlaku na Turbacz. Ratownicy z Nowego Targu odnaleźli poszkodowaną dzięki aplikacji RATUNEK, i po zabezpieczeniu urazu przetransportowali poszkodowaną w noszach do samochodu GOPR i następnie przekazali do szpitala w Nowym  Targu.

19.08  czwartek

 • 14:46 Uraz nogi u dziewczynki na szlaku w rejonie Turbacza. Poszkodowana po udzieleniu pomocy została przez ratownika dyżurnego z Turbacza przetransportowana quadem do prywatnego samochodu.
 • Po godzinie 19:00 informacja o wypadku w masywie Lubania. Chłopak doznał urazu podczas wypadku na quadzie. Ratownicy po dotarciu do poszkodowanego udzielili pomocy i samochodem GOPR przetransportowali do doliny gdzie poszkodowanego przejął zespół karetki.

20.08  piątek

 • Przed godz. 12:00 ratownicy w Szczawnicy na Ścieżce Pienińskiej udzielają pomocy turystce z urazem nogi.
 • Po godzinie 19:00 rodzice będący w rejonie Bukowiny Waksmundzkiej zgłaszają zaginięcie syna. W rejon udają się ratownicy z Turbacza i Długiej Polany. W czasie tych działań udało się ustalić ze poszukiwany bezpiecznie zszedł do Nowego Targu.

21.08  sobota

 • Po godzinie 13:00 informacja o paralotniarzu który awaryjnie lądował na drzewach w masywie Śnieżnicy. Do poszkodowanego udaje się zespół z Rabki-Zdrój i dyżurni ratownicy ze Śnieżnicy. Paralotniarz bez urazu jednak uwięziony kilkanaście metrów nad ziemią został ewakuowany w dół.
 • Podczas ewakuacji jednego paralotniarza kolejne zgłoszenie o paralotni zawieszonej w masywie Śnieżnicy. Również tu obyło się bez urazów. Ratownicy jedynie ewakuowali poszkodowanego z wysokości.
 • O 17:00 zaniepokojeni turyści zgłaszają zaginięcie jednej z uczestniczek w rejonie Starych Wierchów. W trakcie poszukiwań telefonicznych udało się ustalić że zaginiona zeszła w doliny i nie potrzebna jest pomoc ratowników.
 • 17:15 zgłoszenie o wypadku motocyklisty w lesie w rejonie Ochotnicy Dolnej. W trakcie dojazdu ratowników ze Szczawnicy okazało się że poszkodowany został przetransportowany przygodnym samochodem do czekającej na dole karetki.
 • O 21:40 Ratownicy ze Szczawnicy pomagają sprowadzić turystów w rejonie Białej Wody w Pieninach którzy nie mogą zejść z powodu groźnych psów na szlaku.

22.08  niedziela

 • Przed 12:00 ratownicy ze Szczawnicy zostają zadysponowanie w rejon wąwozu Homole gdzie turystka doznała urazu stawu skokowego. Ratownicy po zabezpieczeniu urazu najpierw w noszach a następnie samochodem GOPR przetransportowali poszkodowaną do czekającej w dolinie karetki.
 • O 17:55 Ratownicy na Śnieżnicy udzielają  pomocy i transportują turystkę z urazem stawu skokowego.

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLEN.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy