Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 19-25.07.2021
Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR
19-25.07.2021
Sezon wakacyjny w pełni. Szlaki i miejscowości turystyczne są pełne turystów, co niestety także widać w statystykach GOPR- wypadków jest sporo. Od początku czerwca zanotowaliśmy ok. 100 akcji w górach. W związku ze zmienną pogodą zachęcamy do precyzyjnego sprawdzania prognoz i warunków w górach.
W zeszłym tygodniu doszło do następujących działań:
19.07, poniedziałek
- Po godz. 12 GOPR zostaje zawiadomiony o wypadku na przełęczy Sosnów pod Sokolicą- zranienie kończyny dolnej. Po dotarciu na miejsce ratownicy udzieli pomocy i ewakuowali rannego do Krościenka.
- Niemal w tym samym czasie zgłoszenie wypadku rowerowego na ścieżce wokół Jeziora Czorsztyńskiego w rejonie Dębna- rana głowy. Na miejsce rusza zespół ratowników z Nowego Targu. Po udzieleniu pomocy medycznej, poszkodowana została przekazana opiekunowi.
- Ok. 17 GOPR udziela pomocy na Turbaczu- uraz kończyny dolnej.
- Po 18 kolejne wezwanie do urazu kończyny dolnej, tym razem na zejściu z Bereśnika do Szczawnica. Na miejsce rusza zespół ratowników ze Szczawnicy i po udzieleniu pomocy przekazuje do samochodu prywatnego.
20.07, wtorek
- Po godz. 15 zgłoszenie wypadku na ścieżce rowerowej w rejonie Falsztyna, gdzie w wyniku upadku rowerzystka doznała urazu głowy oraz barku. Ratownicy po zabezpieczeniu medycznym przekazali poszkodowaną pod opiekę rodzinie- obrażenia na szczęście nie okazały się bardzo poważne.
- Po 15 GOPR zostaje wezwany w rejon Góry Zamkowej, gdzie pomocy potrzebuje młody turysta z urazem kończyny dolnej. Na miejsce ruszyły dwa zespoły ratownicze z Krościenka. Po udzieleniu pomocy przetransportowany do Krościenka.
22.07, czwartek
- Po 11 GOPR zostaje wezwany na przełęcz Szopka – atak paniki u młodej turystki. Po udzieleniu wsparcia psychicznego, ewakuacja z gór.
- Ok. 12 zgłoszenie o zasłabnięciu na Borsuczynach w rejonie Wysokiej- trwa reanimacja prowadzona przez przygodnych turystów. Na miejsce natychmiast ruszają dwa zespoły GOPR i przejmują zabiegi reanimacyjne, do akcji zostaje wezwany śmigłowiec LPR, którego załoga dołącza się do działań. Niestety długotrwałe zabiegi reanimacyjnie nie przynoszą rezultatu- lekarz stwierdza zgon. Po wykonaniu czynności na miejscu przez Policję ratownikom pozostał smutny transportu ciała z gór.
- Po 12.20 z przełęczy Szopka transport młodego turysty -uraz kończyny dolnej
- Po 15 zgłoszenie o zasłabnięciu turystyki w rejonie Bukowiny Obidowskiej. Po dotarciu i zbadaniu parametrów stan turystyki się poprawił- ewakuacja do Nowego Targu, samochód prywatny.
23.07, piątek
- Po 19 prośba od zespołu karetki o pomoc w transporcie chorej z trudnodostępnego przysiółka nad Szczawnicą. Ratownicy karetką górską zwożą poszkodowaną na leczenie.
- Po godz. 11 zgłoszenie o wypadku mężczyzny w rejonie drogi na Bukowinę Waksmundzką- zranienia. Ratownicy po zabezpieczeniu zranień ewakuują poszkodowanego do szpitala w Nowym Targu.
- Ok. 14 wypadek w rejonie szczytu Turbacza- turystka , złamana ręka. Po dotarciu i zabezpieczeniu urazu ewakuacja do Nowego Targu (szpital).
- Po 17 zgłoszenie zaginięcia 10-letniego dziecka na szlaku żółtym na Trzy Korony. W teren ruszają kolejne zespoły ratowników przeszukując szlaki i drogie na Szopkę. Po godz. dziecko zostaje odnalezione.
24.07, sobota
W ostatnich dniach odbyło się także wiele szkoleń ratowniczych m.in. psów ratowniczych, letnich zagadnień ratownictwa w Pieninach oraz wyjazdu do Bergwacht Bayern w rejon Watzmanna.
Numer ratunkowy w górach 985
Aplikacja ratunek
Wspomóż Grupę Podhalańską