×
 • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 20 - 26.09.2021 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 20.09 - 26.09.2021 r.

W zeszłym tygodniu Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR brali udział w następujących działaniach:

20.09 

 • Kilka minut po godzinie 14 do dyżurki GOPR w Szczawnicy dociera zgłoszenie o wypadku turystycznym w Homolach. Na miejsce udaje się zespół ratowniczy, udziela on pomocy turyście który w wyniku upadku doznał urazu kończyny górnej .

22.09

 • Ratownik dyżurny odbiera zgłoszenie o wypadku rowerowym na szlaku z Lubania do Krościenka. Świadkowie zdarzenia zgłaszają że poszkodowany jest nieprzytomny. Na miejsce udaje się zespół ratowniczy. Po wykonaniu prze nich medycznych czynności na miejscu poszkodowany zostaje przetransportowany do Krościenka i przekazany do ZRM.

23.09 

 • Godzina 22.25 dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR zwrócił się z prośbą o wsparcie przy poszukiwaniach 72 letniej kobiety w rejonie Pasma Polic. Po przeszukaniu wyznaczonych dla nich obszarów ok godz.5 nad ranem wracają do stacji. W tym dniu poszukiwanej kobiety nie udaje się odnaleźć.

24.09

 • W godzinach popołudniowych do dyżurki GOPR na Turbaczu zgłasza się poszkodowana z urazem kończyny górnej. Zostaje zaopatrzona przez ratownika.

25.09

 • Ratownicy dyżurujący na Śnieżnicy odbierają zgłoszenie o wypadku rowerowym na dolnej stacji wyciągu. Po dotarciu na miejsce i wykonaniu medycznych czynności poszkodowany trafia pod opiekę ZRM
 • Drugie tego dnia zgłoszenie dociera ok godziny 22.30 z KP Krościenko. Turyści którzy byli na wycieczce w górach w rejonie Durbaszki zgubili szlak i nie są w stanie kontynuować wycieczki. Ratownik z Centrali próbuje namierzyć zagubionych turystów za Pomocą Aplikacji RATUNEK w tym czasie na miejsce udają się 4 patrole ze Szczawnicy. Po kilku godzinach poszukiwań udaje się odnaleźć zaginione turystki w jednym z Potoków w rejonie Polany pod Wysoką. Zostają przetransportowane do Jaworek i przekazane jednemu z patroli Policji.

26.09

 • Pierwsze tego dnia zgłoszenie dociera do Centrali zaraz po godzinie 13. Urazu ręki doznał rowerzysta w rejonie dolnej stacji kolei na Śnieżnice. Po zabezpieczeniu urazu, poszkodowany na dalsze leczenie udaje się własnym środkiem transportu.
 • Równocześnie dociera zgłoszenie o nagłym zachorowaniu mężczyzny w rejonie Przełęczy Przesła w Pieninach. Ratownicy którzy dotarli na miejsce zabezpieczyli medycznie poszkodowanego i przetransportowali do miejsca zamieszkania.
 • O godzinie 17.30 podczas zawodów motocrossowych na górze Przykiec w Osielcu uczestnik doznaje kontuzji kończyny górnej. Zostaje zabezpieczony przez ratowników.
 • Ostatnie tego dnia zgłoszenie dociera do centrali po 18. Turysta który był w rejonie Lubogoszczy zgubił szlak. Ratownik który na podstawie zebranego wywiadu ustalił pozycje zagubionego poinstruował gdzie i w którym kierunku ma się udać tak aby trafić dalej na trasę wycieczki. Całość interwencji kończy się po godzinie działańW ostatnim tygodniu zanotowaliśmy następujące działania w górach.
W dniach 15-20 września w Alpach Bawarskich w Niemczech ratownicy GP GOPR wspólnie z ratownikami Bergwacht Berchtesgaden oraz Horská služba Pieninského národného parku realizowali szkolenie w ramach projektu „Zastosowanie medycyny taktycznej podczas wypadków na obszarach górskich - doświadczenia europejskich służb ratowniczych”, który jest finansowany ze środków programu Erasmus+.

W dniach 22-26 września 2021 roku odbyło się szkolenie, w ramach którego ratownicy naszej Grupy zapoznali się z via ferratami w rejonie jeziora Garda oraz miejscowości Arco we Włoszech. W prowadzonych przez instruktorów naszej Grupy zajęciach uczestniczyło 13 ratowników. Główny nacisk podczas szkolenia położono na ćwiczenie zagadnień związanych z tzw. autoasekuracją oraz bezpiecznym poruszaniem się po szlakach turystycznych zabezpieczonych stalową liną.

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLEN.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


PARTNERZY GOPR 

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy