×
 • gopr podhale - obrazek tła
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 22.02-01.03.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

22.02-01.03.2021

Kolejna odwilż w górach- tym razem warunki już chyba nie marcowe, ale kwietniowe. Dużo słońca, temperatury grubo powyżej 10 stopni. Śnieg zaczął ginąć w oczach. Pomimo odwilży w górnych partiach Beskidów warunki zimowe, pokrywa waha się między 50-100 cm, niżej ślisko, dołem błotniście.
Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Ruch w górach spory, niestety doszło do kilku wypadków w górach. Na stokach narciarskich ratownicy GOPR interweniowali kilkadziesiąt razy. Wygląda na to, że narciarze maksymalnie korzystają z ponownego otwarcia stoków. Niestety niektóre okazały się bardzo poważne (skomplikowane złamania, urazy kręgosłupa, miednicy) i wymagały pilnego transportu karetką do szpitala.

23.02

 • Po godz. 9.00 rano GOPR otrzymuje informację od zaniepokojonego ojca, który stracił kontakt z 48-letnim synem- miał wrócić poprzedniego dnia z biwaku w Gorcach, brak kontaktu, auto stoi pozostawione na parkingu. Do akcji od razu włącza się kilkudziesięciu ratowników na nartach skitourowych, skuterach śnieżnych. Ratownicy sprawdzają szlaki, polany, bacówki w rejonie Doliny Kamienicy, Kudłonia, Gorca, Kiczory. Akcję wsparły też: Grupa Krynicka oraz Beskidzka GOPR. W akcji bierze udział także Policja, Straż Pożarna, GPR Myślenice- sprawdzają dolne części doliny Kamienicy i rejonu parkingu. Po południu poszukiwania wspiera załoga śmigłowca TOPR, sprawdzając z powietrza Gorce. Późnym popołudniem jeden z patroli odnajduje mężczyznę w rejonie szlaku niebieskiego z Gorca do Rzek, jest w dobrej formie, lekko zmęczony. Niestety zgubił telefon co uniemożliwiło mu kontakt z bliskimi.
  Ratownicy GOPR sprowadzili mężczyznę do Rzek. 

24.02

 • Po 15 zgłoszenie o potrzebie ewakuacji narciarki skitourowej w rejonie Bukowinie Miejskiej- obtarcie nóg uniemożliwiające poruszanie. Po dotarciu zabezpieczenie urazu i ewakuacja do schroniska.

25.02

 • Przed 20 zgłoszenie z rejonu Radziejowej, 5 osobowa grupa turystów potrzebuje pomocy- wyczerpanie, zgubienie szlaku. Do akcji ruszyli ratownicy Grupy Podhalańskiej oraz Krynickiej GOPR. Po odnalezieniu i udzieleniu pomocy turyści zostali ewakuowani na Obidzę. Akcja kończy się koło północy.

26.02

 • Po 17 zgłoszenie o wypadku na Wysokiej w Małych Pieniny, w rejonie szczytu jest mężczyzna wyczerpany, nie może kontynuować marszu. Do akcji ruszyły dwa zespoły ratowników. Po dotarciu ratownicy zaopatrzyli termicznie poszkodowanego, później w noszach Sked ratownicy przetransportowali na Durbaszkę i dalej do Jaworek.

27.02

 • Ok. 7:30 zgłoszenie z Gabańki o urazie nogi, szlak zielony. Ratownicy po dotarciu na miejsce udzielili pomocy medycznej i ewakuowali poszkodowanego do Szczawnicy.
 • Przed południem transport z Turbacza – uraz nogi.
 • Późnym popołudniu interwencja na Turbaczu, uraz nogi.

28.02

 • Po 14 zgłoszenie o wypadku w rejonie Borysówki, w trakcie zjazdu na nartach mężczyzna uderzył w drzewo, uraz żeber, ogólne potłuczenia. Po udzieleniu pomocy GOPR ewakuował poszkodowanego na Jaszcze, do oczekującej karetki pogotowia.

W dniu 27.02 na Długiej Polanie i Turbaczu odbył się egzamin wstępny do GP GOPR. Pozytywny wynik uzyskało 13 osób.

Rafał Zmarz

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLENBMW Polska oraz Tatra.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl

Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy