×
  • gopr podhale - obrazek tła
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 23-30.11.2020

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 23-30.11.2020

Ostatni tydzień listopada dał się pokazać w zimowej szacie. Dość spore opady śniegu ok. 15 cm i duże oblodzenia utrudniły poruszanie po szlakach turystycznych. Do tego niezbyt dobra pogoda: zimno, brak widoczności, krótki dzień powodowały nie najlepsze warunki. Pomimo tego turystów sporo. To chyba efekt pandemii i obostrzeń, gdzie ludzie chcą skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Taką tendencje odnotowujemy już od wiosny.
Większość Stacji Narciarskich rozpoczęła śnieżenie- wg zapowiedzi w najbliższych dniach mają ruszać wyciągi. Apelujemy do wszystkich narciarzy o przygotowanie i sprawdzenie sprzętu, a na stokach narciarskich stosowanie zasad Regulaminu Narciarskiego FIS i wytycznych sanitarnych.

22/23.11.2020

  • W godzinach wieczornych do GOPR trafia informacja o zaginięciu osoby w rejonie tzw. Złotych Wierchów, szlak na Glisne. Na miejsce ruszyły zespoły ratowników GOPR, których celem było przeszukania szlaków w rejonie Lubonia Wielkiego oraz Szczebla. Natomiast Straż Pożarna oraz Policja sprawdza tereny zurbanizowane oraz niżej położone. Po kilku godzinach akcji jeden z patroli GOPR odnajduje osobę w masywie Szczebla-na szlaku czarnym do Kasinki Małej. Po sprowadzeniu została przekazana rodzinie.
  • Przed 13 zgłoszenie o wypadku na Maciejowej w rejonie szczytu, na stromym odcinku szlaku kobieta upadła doznając poważnego złamania kończyny dolnej. Na miejsce dotarły dwa zespoły GOPR i po udzieleniu pomocy i usztywnieniu kończyny poszkodowana najpierw w noszach Kong została zniesiona szlakiem do samochodu i dalej górską karetką do oczekującej karetki pogotowia. Niestety z uwagi na warunki (ograniczona widoczność, niskie chmury, opady śniegu) w akcji nie mógł wziąć udział śmigłowiec ratowniczy, który skrócił by czas transportu.
  • Po 16 zgłoszenie o wypadku na szlaku żółtym z Turbacza do Nowego Targu- w wyniku poślizgnięcia turysta doznał urazu kończyny dolnej. Ratownik dyżurny z Turbacza zaopatrzył uraz i przetransportował na schronisko, po czym drugi zespół ratowników samochodem terenowym ewakuował poszkodowanego do Nowego Targu.
    Akcja zakończyła się po 19.

29.11.2020

W górach panują średnie warunki, duże oblodzenia wymagają użycia nakładek antypoślizgowych lub raczków.

Ratownicy wykorzystują czas zmiejszonego ruchu turystycznego na przeglądy oraz przygotowanie sprzętu do sezonu zimowego. Na grudzień planowane są szkolenia przygotowujące do zimowej służby w górach.

Rafał Zmarz

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Logo MSWiAGOPR realizuje zadania
z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSWiA

Województwo małopolskie