×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 24 - 30.05.2021 r.

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

24-31.05.2021

Aż ciężko uwierzyć, ze jest maj. Niskie temperatury oraz praktycznie cały czas opady deszczu bardziej przypominają późną jesień niż środek wiosny. Może poprzednie lata „przyzwyczaiły” nas do lepszej pogody.
Z uwagi na niskie temperatury oraz intensywne opady deszczu wybierając się w góry radzimy zabrać naprawdę dobrą odzież chroniąca od zimna, wiatru i opadów.

W górach warunki średnie- głównie z uwagi na dużą ilość błota i śliskie skały i kamienie. Ograniczona widoczność i dość silne wiatry nie ułatwiają poruszania.

Dopiero połowa tygodnia wg synoptyków ma przynieść poprawę pogody.

W górach ruch średni, zanotowaliśmy kilka działań:

24.05.2021

  • Po 13 do GOPR dociera niejasne zgłoszenie o wypadku prawdopodobnie w rejonie Jarmuty (Małe Pieniny) uraz stawu skokowego. Ratownicy ruszyli na miejsce sprawdzając stoki Jarmuty, w Centrali dyżurny próbuje zlokalizować ,miejsce wypadku. Po jakimś czasie okazuje się, że turyście błędnie wskazali rejon Jarmuty, wypadek był nad Jaworkami. Turyści sami doprowadzili poszkodowanego do samochodu. Działania GOPR zakończono. W takich sytuacjach warto skorzystać z Aplikacji Ratunek, która ma możliwość lokalizacji w terenie.
  • Po 15 zgłoszenie o wypadku na Starych Wierchach, turystka 35 lat silne zatrucie. Na miejsce wyruszyły dwa zespoły GOPR i po odpowiednim zaopatrzeniu przekazali poszkodowaną do szpitala w Nowym Targu.

25.05.2021

  • Od godzin porannych na prośbę Policji ratownicy GOPR wraz z psami ratowniczymi wsparli poszukiwania mężczyzny w terenie leśnym w rejonie Brzeska. Działania nie przyniosły rezultatu.

28.05.2021

  • Przed godz. 8.00 rano GOPR transportuje z tzw. Podołów do Krościenka starszą kobietę-zachorowanie.

29.05.2021

  • Po godz. 16 ratownicy GOPR udają się w rejon Bukowiny Waksmundzkiej-kobieta uraz kończyny dolnej. Po dotarciu, ratownicy zabezpieczyli uraz i ewakuowali poszkodowaną do Nowego Targu.

W minionym tygodniu ratownicy GP GOPR brali udział w szkoleniu z zakresu poszukiwań osób w górach. 28 maja realizowali również działania szkoleniowe w Kopalni Soli w Wieliczce. Tematem zajęć była ewakuacja za pomocą technik linowych osób uwięzionych w windzie – szyb Regis. Drugim elementem szkolenia było przejście topograficzne. Natomiast w niedzielę – 30 maja - na Promenadzie w Szczawnicy odbył się Dzień Dziecka z GOPR, gdzie dla najmłodszych ratownicy przygotowali sporo atrakcji. Pomimo złej pogody spora liczba turystów i mieszkańców odwiedziła stoisko GOPR, gdzie można było zobaczyć sprzęt ratowniczy czy dowiedzieć się o co zrobić, żeby wycieczki w góry były zawsze bezpieczne.

Rafał Zmarz

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLENBMW Polska.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy