×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 31.05. - 06.06.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR

 31.05.-06.06.2021

Za nami czerwcowy długi weekend- pierwszy z wreszcie wyczekiwanym otwarciem bazy hotelowej i gastronomicznej wg zaleceń sanitarnych. Na Podhale przyjechało bardzo wielu turystów. Nie tylko szlaki, ale przede wszystkim drogi, parkingi zostały dosłownie sparaliżowane przez bardzo dużą ilość samochodów. Znalezienie miejsca parkingowego niejednokrotnie stawało się niemożliwe. Na szlakach tłoczno, dodatkowo dobre warunki turystyczne i pogoda zachęcały do wędrówek.
Zalecamy wczesne wychodzenie w góry- unikniemy tłoku i problemów „logistycznych”, dodatkowo mamy zapas czasu, gdy pogoda nagle się zmieni. Pamiętajmy, że większość załamań pogody przychodzi w godzinach południowych oraz popołudniowych.
Ratownicy w trakcie weekendu pełnili dyżury w wielu stacjach m.in. Turbaczu, Śnieżnicy, Rabce, Szczawnicy, Nowym Targu, Krościenku czy Ochotnicy.
Zanotowaliśmy kilka akcji ratowniczych, niestety też 1 zgon.

31.05, poniedziałek

  • Po godz. 10 na Turbaczu ratownicy udzielają pomocy mężczyźnie – uraz kończyny dolnej. Po zabezpieczeniu urazu poszkodowany został ewakuowany do Nowego Targu i dalej na SOR nowotarskiego szpitala. Akcja zakończyła się o godz.13
  • Ok. 12.30 ratownicy zostali wezwani na Gabańkę- zachorowanie mężczyzna 34-lata. Mężczyznę ewakuowano do oczekującej w Szczawnicy karetki pogotowia.
  • Ok. 15 kolejne zgłoszenie tym razem zespół karetki potrzebuje wsparcia w dotarciu do niedostępnego przysiółka na Obidzy- starsza kobieta, poważne zachorowanie. Udzielenie pomocy wraz z ZRM i przekazanie do karetki.
  • Po 16 zgłoszenie o wypadku w rejonie potoku Hulińskiego pod Zamkową Górą- złamanie kończyny dolnej. Ratownicy w dwóch zespołach docierają na miejsce i zabezpieczają uraz. Poszkodowana została zniesiona w noszach do miejsca skąd została zabrana pojazdem mechanicznych do Krościenka- tam nastąpiło przekazanie do karetki.

03.06, czwartek

  • Po godz. 13 zgłoszenie z Aplikacji Ratunek – zatrzymanie krążenia Ścieżka Rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, rejon Zielonych Skałek, Falsztyn. Reanimację prowadzą osoby przygodne. Na miejsce natychmiast rusza zespół ratowników GOPR oraz załoga karetki. Niestety zaawansowane zabiegi reanimacyjne nie przynoszą rezultatu- mężczyzny nie udaje się uratować.
  • Przed 16 ratownicy GOPR zostają wezwani w rejon Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem- turystka, uraz kończyny dolnej. Po zabezpieczeniu przekazanie do samochodu prywatnego w Nowym Targu.
  • Ok. 20 wsparcie działań Policji nad potokiem Skotnickim w rejonie tzw. Wisielce

04.06, piątek

05.06, sobota

  • Przed 16 zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy kobiecie na szczycie Mogielicy- zasłabnięcie, złe samopoczucie. Dodatkowo w rejonie Mogielicy jest burza. Na miejsce wyruszyły 3 zespoły ratownicze. Po dokładnym przebadaniu turystki, poszkodowana została zniesiona w noszach Kong na Halę Stumorgową, skąd karetką GOPR do Półrzeczek. Akcja zakończyła się ok. 20.
  • Ok. 13 zgłoszenie w rejonie Orlicy (Małe Pieniny), młody turysta w wyniku upadku doznał uraz kończyny dolnej oraz ogólnych potłuczeń. Ratownicy zabezpieczyli uraz i ewakuowali do Szczawnicy.

06.06, niedziela

Nadchodzący tydzień to wg synoptyków okres pięknej pogody. Szlaki na pewno opustoszeją do długim weekendzie- to dobry czas na wędrówki dla turystów ceniących spokój.

Ten tydzień to również czas szkoleń ratowniczych. Planowane są szkolenia: unifikacja jaskiniowa dla Instruktorów w Tatrach oraz Ratownictwo ścianowe z wykorzystaniem lin Dyneema na Kramnicy. W weekend kolejna część kursów medycznych.

Po zluzowaniu obostrzeń ratownicy GP GOPR mocno włączyli się w wiele projektów z zakresu profilaktyki prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpieczeństwa w górach.

Rafał Zmarz

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy