×
  • gopr podhale - obrazek tła
|

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 7-14.06.2021

Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR 

7-14.06.2021

Ostatnie tygodnie przed zbliżającymi się wakacjami. W górach panował spory ruch turystyczny, pomimo zmiennej pogody w weekend. Warunki turystyczne są dobre, długi dzień zachęca do wędrówek.
W ostatnich latach widać,  że coraz więcej z ans wybiera aktywny wypoczynek. Szczególnie w okresie pandemii na szlakach zrobiło się bardzo tłoczno. Coraz większą popularnością cieszą się biegi górskie, Singeltracki rowerowe czy paralotnie-turyści wybierają bardziej ekstremalne aktywności górskie.

W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy kilka akcji:

7.06,

  • Przed 19 GOPR włączył się do akcji reanimacyjnej w pobliżu dyżurki w Szczawnicy. Niestety długa akcja prowadzona wraz zespołem karetki nie przyniosła rezultatu. Nie udało się uratować mężczyzny.

9.06,

  • Ok. 12 ratownicy zostali wezwani na Lubomir, gdzie osłabła 14-letnia uczestniczka wycieczki. Na miejsce ruszył zespół ratowników z nowego punktu ratowniczego w Pcimiu. Po udzieleniu pomocy, dziewczynkę przetransportowano do Pcimia.
  • Przed 23 GOPR został powiadomiony o możliwym zaginięciu mężczyzny na drodze na Turbacz, który nie powrócił do pensjonatu. Pa sprawdzeniu w terenie i schroniska akcję zakończono. Mężczyzna odnalazł się na dole.

10.06,

  • Po 17 GOPR otrzymał zgłoszenie o zaginięciu na szlaku z Czerownego Klasztoru do Szczawnicy 87-letniej osoby. Już po niespełna godzinie udaje się odnaleźć osobę.

11.06,

  • Zgłoszenie z CPR o wypadku rowerowym w Hałuszowej, uraz głowy. W trakcie działań okazuje się, że wypadek jest przy drodze asfaltowej, gdzie dojedzie karetka. Pomoc GOPR jest niepotrzebna.
  • Ok. 22 zgłoszenie o zaginięciu turystyki w rejonie Tobołowa. Na miejscu rusza zespół ratowników, dodatkowo telefonicznie trwa naprowadzanie. W trakcie prowadzonych działań udaje się doprowadzić osobę do Koninek.

12.06,

  • Po 16 zgłoszenie wypadku na Śnieżnicy, po upadku na rowerze uraz kręgosłupa. Na miejscu natychmiast pojawił się zespół dyżurnych ze Śnieżnicy. Po udzieleniu pomocy mężczyzna został przekazany do karetki.
  • Po 23 z Turbacza zostaje ewakuowana dwójka turystów (uraz kostki, złe samopoczucie)
  • Niemal w tym samym czasie GOPR pomaga w działaniach Policji w Gorcach.

W minionym tygodniu odbyły się szkolenia unifikacja jaskiniowa dla Instruktorów w Tatrach oraz Ratownictwo ścianowe z wykorzystaniem lin Dyneema na Kramnicy. W weekend kolejna część kursów medycznych.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają okres dobrej i ciepłej pogody. Z pewnością sporo z nas ruszy w góry. Pamiętajmy, że okres letni to czas burzowy. Zalecamy dokładne sprawdzanie prognoz.

Rafał Zmarz

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja Ratunek.eu


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Inspektor Ochrony Danych 
Leszek Malinowski
kom. 698 642 854
email: iod@gopr.pl
Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy