×
  • gopr podhale - obrazek tła 8
  • gopr podhale - obrazek tła 1
  • gopr podhale - obrazek tła 2
  • gopr podhale - obrazek tła 3
  • gopr podhale - obrazek tła 4
  • gopr podhale - obrazek tła 7
  • gopr podhale - obrazek tła 6
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR
Oficjalna strona


Szkolenie z zakresu poszukiwań w ramach kursu I stopnia

W dniach 17 - 19 lipca 2020, na terenie grupy Podhalańskiej GOPR, odbyło się szkolenie w ramach kursu I stopnia dla kandydatów GP GOPR. Tematyką kursu były poszukiwania osób zaginionych i nawigacja w terenie przy pomocy tradycyjnych metod oraz odbiornika GPS. Szkolenie poprzedzone była zajęciami teoretycznymi, na platformie e-lerningowej, a jej pozytywne zaliczenie było warunkiem przystąpienia do części praktycznej.

Pierwszego dnia uczestnicy kursu zapoznali się z te chnikami nawigacji z wykorzystaniem mapy i kompasu. W dalszej części zajęć kandydaci musieli pokonać wyznaczoną wcześniej trasę "na azymut" - bez pomocy odbiornika GPS. Całość zajęć trwała do późnych godzin nocnych.

Dzień drugi szkolenia, to zajęcia terenowe mające na celu przybliżyć uczestnikom techniki poszukiwania osób zaginionych w terenie górskim. Ćwiczono metodę szybkiej trójki, tyraliery, oraz inne, wykorzystywane podczas realnych zdarzeń. Druga część zajęć to również praca w terenie z odbiornikami GPS. Tutaj uczestnicy, pracując indywidualnie, musieli pokonać kilkunastokilometrową trasę w terenie górskim, z punku do punktu. Podczas wykonywania tego zadania, wykorzystano wszytkie znane techniki nawigacji. Całość zajęć skończyła się również w godzinach nocnych.

Dzień trzeci, to zajęcia praktyczno teoretyczne, oraz analiza "śladów" z dwóch poprzednich dni zajęć. W części teoretycznej, koledzy z podkomisji psów zademonstrowali metody pracy z psem ratowniczym oraz specyfikę pracy przewodnika. Tego dnia kursanci dowiedzieli się również na czym polega technika "tropienia", zajęcia te odbyły się w terenie nieopodal stacji centralnej.

Całość trzydniowych zajęć, zakończona była egzaminem w formie elektronicznej. Kursanci odpowiadali na 25 pytań z całości materiału przerobionego podczas zajęć praktycznych jak i na platformie e-lerningowej.

W kursie uczestniczyło 12 kandydatów GP GOPR, 5 instruktorów oraz 2 psy ratownicze.
W trakcie trwania kursu, zachowane zostały wszelkie zasady bezpieczeństwa związane z panującą epidemią SARS COV2. Wszystkie osoby biorące udział w zajęciach, wyposażone były w maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz środki dezynfekyjne. Ponadto, kilkukrotnie w trakcie trwania samych zajęć sprawdzana była temperatura uczestników, oraz przeprowadzono ankiety medyczne.


SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360


Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl


Logo MSWiAGOPR realizuje zadania
z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSWiA

Województwo małopolskie