×
 • gopr podhale - obrazek tła
| |

TELEFON RATUNKOWY 985 lub 601 100 300

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR


EMESS - elektroniczna księga wyjść

Wiadomość prosto z gór

Masz wiadomość: Jest godz. 12 wychodzę sama na Maciejową, ale jeżeli będzie ładna pogoda to pójdę na Turbacz. Mam na sobie twoją zieloną kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli otrzymałeś tę wiadomość i nie daję o sobie znać, to znaczy, że mogło mi się coś przydarzyć. Ola

To tylko przykładowa informacja Emess – Emergency Message, którą możemy otrzymać w sytuacji, gdy osoba nam bliska znajdzie się w tarapatach.

Emess – Emergency Message to innowacyjny system automatycznego wysyłania wiadomości tekstowych za pomocą technologii GSM oraz wiadomości e-mail. Informacje te dotrą do wybranych przez nas osób, kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji lub gdy dojdzie do wypadku. Idea systemu jest bardzo prosta – wzrost bezpieczeństwa osób, które udają sie w góry czy też bliższą lub dalszą podróż, a także pomoc w poszukiwaniu osób zaginionych.

System Emess – Emergency Message powstał z inicjatywy Emess Sp. z o.o. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, we współpracy z Fundacją im. Anny Pasek oraz Grupą Podhalańską GOPR. Inspiracją do jego powstania stało się życie i sytuacje, z jakimi na co dzień spotykają się ratownicy górscy i pozostałe służby ratownicze.

Jak to działa?

Wystarczy przed rozpoczęciem wycieczki wysłać SMS na numer 71160 (koszt jednego SMS 1,23 PLN). W treści SMS-a ustawiamy godzinę alarmu, czyli czas po upływie którego przygotowana przez nas informacja zostanie automatycznie wysłana na wskazany numer. Następnie wpisujemy krótką wiadomość dotyczącą naszej podróży, np. dokąd się udajemy, jakim szlakiem zamierzamy pokonać drogę, kto nam towarzyszy. W sytuacji awaryjnej, gdy stanie nam się coś złego i nie będziemy mogli się z nikim skontaktować, informacja ta pozwoli odpowiednim służbom ratunkowym podjąć szybką i bardziej skuteczną akcję poszukiwawczą.

O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w podróż?

Wybierając się na wycieczkę, w góry, nad wodę, powinniśmy zawsze pozostawić informację o celu swej podróży, drodze, którą planujemy obrać, oraz godzinie planowanego powrotu. Nigdy nie możemy być pewni, co tak naprawdę się wydarzy. W sytuacji awaryjnej czas odgrywa niezwykle istotną rolę. Dlatego tak ważne jest poinformowanie bliskich nam osób o miejscu planowanego pobytu. Niestety bardzo często osoby wybierające się w góry nie pozostawiają żadnej informacji na temat celu swej podróży ani planowanej drogi. Często już w trakcie wycieczki dochodzi do zmiany trasy i wyboru alternatywnego celu.

W jaki sposób możemy poinformować naszych bliskich o tym, gdzie się udajemy? Jak ich powiadomić o zmianie planów? Co zrobić, jeśli ich telefon nie odpowiada, a wokół nie ma żadnego schroniska, w którym moglibyśmy zostawić informacje o planach? Możemy skorzystać z Emess – Emergency Message i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Emess - Emergency Message

Emess – Emergency Message to system automatycznego wysyłania wiadomości tekstowych za pomocą technologii GSM oraz wiadomości e-mail uprzednio zdefiniowanych przez użytkownika. System pozwala na wygenerowanie wiadomości (alarmów) z dowolną informacją, np. trasą wycieczki górskiej, danymi osoby, celem wycieczki, i wysyłanie ich do wybranych adresatów, np. rodziny, przyjaciół, o zaplanowanym wcześniej czasie, w przypadku braku odwołania alarmu przez użytkownika

Komunikacja użytkownika z systemem polega na wysyłaniu poleceń i odbieraniu komunikatów przez SMS lub poprzez stronę internetową www.emess.eu. Użytkownik może wybrać dowolnie metodę komunikacji z systemem (np. w zależności od miejsca, gdzie się aktualnie znajduje). Opłaty za utworzenie i wysyłanie alarmów SMS są pobierane w trakcie wysyłania SMS Premium na numer 71160 (1,23 pln) lub poprzez system płatności online.

Przed skorzystaniem z systemu należy koniecznie zapoznać się z Regulaminem na stronie www.emess.eu.

Emess – Emergency Message został stworzony we współpracy z Grupą Podhalańską GOPR oraz Fundacją im. Anny Pasek jako innowacyjny system informatyczny i jest pierwszą usługą tego typu w Polsce, a także prawdopodobnie w Europie. Projekt jest wspierany przez operatora sieci Plus GSM.

Schemat działania systemu Emess Emergency Message


Powiększ schemat

Korzyści

 • Wzrost świadomości związanej z bezpieczeństwem np. w górach, w podróży, podczas pracy
 • Zwiększenie bezpieczeństwa podczas uprawiania aktywności górskich (np. turystyka górska)
 • Łatwiejsza możliwość lokalizacji użytkownika systemu
 • Szybszy przepływ informacji w sytuacji zagrożenia
 • Skrócenie czasu trwania akcji poszukiwawczej i podniesienie jej efektywności

Zastosowanie

 • Wszelka aktywność górska, przede wszystkim turystyka, wspinaczka i speleologia
 • Praca poza biurem wymagająca bezpośrednich spotkań z klientami
 • Sporty wodne, takie jak żeglarstwo, kajakarstwo
 • Podróże w kraju i zagranicą
 • Spotkania z nieznajomymi osobami

Partnerzy projektu

Emess Sp. z o.o.

Firma Emess Sp. z o.o. powstała w 2009 roku i zajmuje się technologiami internetowymi oraz budową i zarządzaniem stronami internetowymi. W tej chwili realizuje projekt Emess – Emergency Message, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Trzon firmy tworzą młode osoby z doświadczeniem w realizacji projektów informatycznych i przemysłowych w Polsce i za granicą.

Więcej informacji: www.emess.pl

Grupa Podhalańska GOPR

Grupa Podhalańska GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki sięgają 1954 roku. Terenem działania Grupy są Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, pasmo Polic, Orawa oraz część Beskidu Sądeckiego.

W ośmiu sekcjach operacyjnych Grupa Podhalańska GOPR zrzesza 360 doskonale wyszkolonych ratowników, gotowych nieść pomoc potrzebującym o każdej porze dnia i nocy. Rocznie ratownicy Grupy Podhalańskiej uczestniczą w około 700 akcjach, wyprawach i interwencjach.

W swej działalności ratownicy Grupy Podhalańskiej duży nacisk kładą na profilaktykę. W Stacji Centralnej Grupy rokrocznie odbywa się kilkadziesiąt szkoleń dla dzieci i młodzieży. Ratownicy podhalańscy brali także udział w tworzeniu innowacyjnych programów profilaktycznych, dostępnych szerokiemu odbiorcy poprzez Internet.

Fundacja im. Anny Pasek

Fundacja im. Anny Pasek, organizacja pożytku publicznego, powstała po tragicznym wypadku do jakiego doszło w 2007 roku w Masywie Mont Blanc.

Celem Fundacji jest działanie na rzecz bezpieczeństwa w górach. Poprzez działania profilaktyczne, specjalistyczne szkolenia i badania naukowe Fundacja im. Anny Pasek stara się zapobiegać wypadkom, do jakich dochodzi w górach.

Fundacja wspiera również rozwój nauki polskiej, w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska. Wspomaga młodych polskich naukowców oraz górskie służby ratownicze.

Anna Pasek (1982-2007) doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podróżnik, fotograf, osoba przepełniona pasją życia. Ostatnim celem Anny Pasek był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc. Z tej drogi, Ania wraz ze swymi dwoma towarzyszami już nie powróciła.

Partnerzy projektów Fundacji im. Anny Pasek: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, ESRI Polska, Szwajcarski Instytut Badania Śniegu i Lawin SLF w Davos, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Kraków oraz Grupa Podhalańska GOPR.

Więcej informacji: www.annapasek.org

Plus GSM

Projekt Emess - Emergancy Message jest wspierany przez Plus GSM

Operator sieci Plus, już od jedenastu lat jest zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa w górach i nad wodą oraz we współpracę ze służbami ratowniczymi GOPR, TOPR oraz WOPR. Najważniejszym elementem tej współpracy jest Zintegrowany System Ratownictwa, którego podstawę stanowi specjalny numer ratunkowy. W górach jest to numer 601 100 300. Ten innowacyjny na światową skalę system pozwala szybciej dotrzeć do osób poszkodowanych oraz sprawniej udzielić im pomocy.

Emess - Emergency Message to kolejne innowacyjne rozwiązanie dla bezpieczeństwa, które wspiera Plus GSM.

Więcej informacji: www.plus.pl

SPONSORZY GOPR 

PARTNERZY GOPR

PARTNER GRUPY PODHALAŃSKIEJ

Wspomóż Grupę Podhalańską

W tym miejscu niebawem pojawi się możliwość szybkiego przelewu dla naszej grupy.


Fundacja GOPR

szlakibezgranic

Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska


Adres
34-700 Rabka Zdrój
al. Tysiąclecia 1

NIP: 735-00-08-678
REGON: 385877118
KRS: 836360

Kontakt
tel/fax: (18) 26-76-880
e-mail: biuro@goprpodhale.pl

Województwo małopolskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy